Kütyüfüggőség: ma már a telefon használja az embert
- Dátum: 2025.05.22., 06:12
- Szabó Máté
- képek: pexels
- elérhetőség, függő, internet, média, mobil, psziché, szociális háló
Az okostelefonunk átvette az uralmat az életünk és a szabadidőnk felett. Az értelmes funkciók használata mellett vagy sokkal inkább helyett, haszontalan dolgokkal, végeláthatatlan rövid videók nézésével fárasztjuk magunkat, majd, teljesen jogosan, úgy érezzük, hogy nincs időnk semmire. Ha valamennyire is magadra ismertél, akkor ez a cikk neked szól. Ugyanis az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan alakul ki a telefonfüggőség és mit tehetünk ellene.
Az okostelefon igénybevétele rendkívüli módon elterjedt a társadalmunkban, hiszen nagyon fontos készülék. Azonban pont ebben rejlik a veszélye is – könnyű rászokni a túlzott használatra. Mivel széles körben elfogadott az alkalmazása, nehezebb megállapítani a káros szenvedély tényét. Hiszen egy viselkedéses addikcióról beszélhetünk, amely azt jelenti, hogy az egyén egy társadalmi normától függ, nem képes leállítani az adott viselkedést, még akkor sem, ha az már károkat okoz számára. A telefon túlzott használata azonban nem csupán a készülékhez való beteges ragaszkodást jelenti. Ugyanis lehet, hogy az egyén egy videójátéknak a „rabja”, amelyet kis képernyőn is tud játszani, vagy közösségi médiától függ és annak az eszköze a digitális társ. Valamint lehet a probléma akár internet-, szerencsejáték-, vagy applikációktól való függőség is.
Minden jelnél szembeötlőbb, ha mindennapi feladataink rovására megy az okoseszközök nyomkodása, de ennek ellenére sem tudunk leállni vele. A mobiltelefon ráadásul lehet státuszszimbólum, és ez felnőttkorban is igaz. Nem beszélve arról, hogy bizonyos munkakörökben elvárt, hogy rendelkezzen az egyén vele, mert szükséges a munkavégzéshez. Értelemszerűen ez már az emberen múlik, hogy mire veszi igénybe az adott eszközt, de nehéz megállni folyamatos kütyüzés közben, hogy ne nézzen rá az Instagramra vagy a Messengerre.
A túlzott használat intő jelei
A telefonfüggőség egyik legjellemzőbb velejárója, hogy egyre több időt töltünk a készülék használatával. Eleinte még csak akkor nyúlunk hozzá, ha tényleg elengedhetetlen, például üzenetküldéshez vagy információkereséshez. Később viszont már akkor is előkerül, amikor unatkozunk, vagy amikor valójában mással kellene foglalkoznunk – például tanórán vagy társaságban. Ilyenkor gyakran bűntudatot érzünk, különösen akkor, ha a környezetünk rosszallóan tekint ránk. Gyakori jel az is, hogy ha nincs velünk a telefon, feszültebbé, ingerlékenyebbé válunk és nő bennünk a szorongás.
A tüneteket tovább súlyosbíthatja a sóvárgás, amikor egyre erősebben hiányzik a készülék és vágyunk rá, hogy elővehessük. Ebben a helyzetben gyakran eszünkbe jut, mit csinálnánk rajta, kinek írnánk, mit posztolnánk, vagy milyen játékot indítanánk el. Ha már próbálkoztunk azzal, hogy csökkentsük kütyüzést, de nem jártunk sikerrel, az is figyelmeztető jel lehet. Különösen akkor, ha ez minket is zavar, vagy a körülöttünk lévők számára is kellemetlenné válik. Előfordulhat, hogy mások jelenlétében nem tudjuk megállni, hogy ne vegyük elő a telefont, lefekvés előtt pedig még hosszan nyomkodjuk, vagy épp vezetés közben is használjuk. Ezek mind olyan intő jelek, amelyek akár önmagunkra vagy a környező világra nézve is veszélyesek lehetnek.
Mit tehetünk a digitális józanságért?
Ha azt vesszük észre, hogy órákat töltünk a TikTokon, az Instagramon vagy a Facebookon, ideje szünetet tartani. Első lépésként érdemes ideiglenesen törölni ezeket az appokat, illetve rendbe tenni a képernyőnket: mappákba rendezni vagy eltávolítani az ikonokat, hogy ne nyúljunk reflexből az eszközhöz. Hasznos lehet fizikailag is távol tartani magunktól a készüléket – például zseb helyett táskába tenni. Utazás közben inkább olvassunk, hallgassunk zenét, vagy figyeljük meg a környezetünket – ez eltereli a figyelmet a kütyüzésről. Az értesítések kikapcsolása és a „ne zavarjanak” mód szintén segít csökkenteni a kézbevétel gyakoriságát. Ha másnapra nincs szükségünk ébresztőre, akkor éjszakára ne tartsuk a telefont a hálószobában. Ezáltal jobban alszunk, és a napunk is nyugodtabban indul.
A legfontosabb pedig, hogy tegyük fel magunknak a kérdést: Tényleg ennyire fontos, hogy mindig elérhető legyek? Nyilván van, aki a munkaidőn túl is kötelezett arra, hogy mindig nála legyen a digitális munkaeszköze és sosem kapcsolhatja ki, de ez azért az emberek nagy részére nem igaz. Ha nem vagyunk képesek az eszköztől való elszakadásra, legalább az internetelérést korlátozzuk rajta, ami pár órára segít más dolgokra fókuszálni.
Az okostelefonok életünk hasznos, de veszélyes részeivé váltak. Túlzott használatuk észrevétlenül vezet függőséghez. Az apró lépések – mint az appok törlése, az értesítések kikapcsolása, vagy más tevékenységek keresése – segíthetnek visszavenni az irányítást, és egészségesebb kapcsolatot kialakítani a technológiával. A legfontosabb viszont az, hogy tudatosan kérdőjelezzük meg: Valóban szükséges-e állandóan elérhetőnek lennünk?
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.