Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
- Dátum: 2025.07.07., 10:06
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- árnyékolás, befektetés, forró, fűnyírás, hatás, hőség, kánikula, kert, mulcsozás, nyári hónapok, öntözés, szárazságtűrő növények
A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen? Íme néhány egyszerű, de hatékony trükk, amivel megvédhető a kert a kánikula káros hatásaitól.
Az egyre forróbb nyarakon létfontosságú lehet, hogy a kertünkben, balkonunkon teremtsünk egy kis oázist. A nyári hőségben a kert fenntartása nem csupán esztétikai kérdés, hanem hosszú távú befektetés is. A túlzott párolgás és a vízhiány nemcsak a növényeket gyengíti le, de elősegítheti a kártevők megjelenését is. Ezért fontos, hogy ne csak az öntözésre, hanem a talaj minőségének megőrzésére és a növények egészségének támogatására is figyeljünk.
Öntözzünk okosan – de nem akármikor!
A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, az a nap közbeni locsolás. A forró napsütésben elpárolog a víz, mielőtt a növények gyökereihez jutna. Reggel vagy késő este öntözzünk, amikor a levegő hűvösebb, így a víz mélyebbre jut, és jobban hasznosul.
Mulcsozás – a természetes takaró
A talaj letakarása fakéreggel, szalmával vagy fűnyesedékkel csökkenti a párolgást, és megakadályozza a talaj túlmelegedését. Emellett visszaszorítja a gyomokat is – így kevesebb vízre lesz szükség a versenytársak miatt.
Válasszunk szárazságtűrő növényeket
A muskátli, levendula, rozmaring vagy épp a varjúháj nemcsak szépek, de kifejezetten jól bírják a meleget és a szárazságot. Ha új növényeket ültetünk, érdemes ezek közül válogatni.
Árnyékolás kreatívan
A kényesebb növényeknek érdemes ideiglenes árnyékolást biztosítani – például árnyékoló hálóval, régi lepedővel vagy akár napernyővel. Ezzel csökkenthetjük a hőstresszt és megakadályozhatjuk a levélperzselődést.
Ne vágjuk túl rövidre a füvet!
A túl rövidre vágott fű hamarabb kiszárad. Hagyjuk meg legalább 6-8 cm-es magasságot, így a gyökerek hűvösebben maradnak, és a fű jobban ellenáll a hőségnek.
Ha hosszabb ideig nem vagyunk otthon, kérjünk meg egy szomszédot vagy telepítsünk automata öntözőrendszert – a kertünk hálás lesz érte!
Ha előrelátók vagyunk, a kert túléli a nyári rohamot is – sőt, virágozni fog!
Ne feledkezzünk meg négylábú barátainkról sem: a nagy meleg az állatokat is megviseli. A kertben tartott kutyák, macskák, nyulak vagy baromfik számára elengedhetetlen az árnyékos búvóhely és a friss ivóvíz biztosítása. A víz legyen tiszta, naponta többször cserélt, és mindig elérhető számukra. Különösen figyeljünk arra, hogy ne maradjanak huzamosabb ideig tűző napon, mert könnyen hőgutát kaphatnak. Akinek lehetősége van, tegyen ki sekély vizestálat vagy madáritatót is – nemcsak háziállatok, de a kertbe látogató madarak és rovarok is hálásak lesznek érte
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?