Menü

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Sokan szeretjük nézni a nyári nagy esőket, amikor egyszer csak leszakad az ég. Villámok cikáznak, világítják be az égboltot és hatalmas robajt csap az mennydörgés. Mint tudjuk, akkor keletkezik villám, ha az égben a negatív töltések szeretnék kiegyenlíteni magukat pozitív töltéssel és ezt a Föld légkörében található töltésekkel valósítják meg. Akkora elektromos kisülés jön létre, hogy ez láthatóvá válik és ilyenkor csodálhatjuk meg a villámokat.

A levegő hőmérséklete ilyenkor a villámok közelében nagyon magas, akár több ezer Celsius fokra is tehető. A villám maga 20-30.000 amper erősségű is lehet, összehasonlításképpen egy lakás biztosítékai 10-32 amperes eszközök. Csodás fények és alakzatok jelennek meg ilyenkor a szemünk előtt, amik oltári veszélyesek is, ezét van jó pár szabály, amit érdemes betartani, ha vihar érkezik felénk.

A villámlás, mint fent említettem nem csak szép, hanem komoly veszélyeket is rejt magában. A hatalmas feszültség nagy károkat tud okozni, nem csak házainkban, tárgyainkban, hanem testi épségünkben is. Először is vihar idején illő kihúzni minden olyan elektromos berendezést, ami a fali dugaljba van bedugva. A házat ért áramütés esetén a falban futó kábeleken gyorsan végighalad a túlfeszültség és szépen tönkre vágja a dolgainkat, illetve képes lakástüzet okozni.

Gondoljunk a kényes tévére, a számítógépekre, a töltőn található telefonokra. Érdemes beszerezni olyan köztes dugaljakat, amik védenek a túlfeszültség okozta károk ellen. Viharos időben mindig húzódjunk zárt épületbe vagy gépjárműbe. Épületen belül lehetőleg ne álljunk az ablakok mellé, és kerüljük a fém kádat, vagy zuhanyzót, sőt a fürdőzést is, hiszen a víz vezeti az áramot. Készítsünk elő gyertyákat és elemlámpákat, hogy esetleges áramkimaradás esetén lássunk tovább az orrunk hegyénél. Nyílt terepen más a helyzet, mert sokkal nagyobb a veszély.

Ne másszunk fel magas helyekre és kerüljük a távvezetékek oszlopait is. Amennyiben nincs hova behúzódni, guggoljunk le lábujjhegyen, a bokáinkat érintsük össze, fejünket hajtsuk a hasunkhoz amennyire lehet, és fogjuk be a fülünket. Ne üljük vagy feküdjünk a földre és ne bújjunk magas fák alá. Amennyiben csoportosan ér minket el a vihar, távolodjuk el egymástól.

Amikor nem tudjuk elkerülni a bajt, nagyon fontos a gyors cselekvés. Villámcsapás esetén azonnal hívjunk mentőt, figyeljük az életjeleket. Ha a sérültnél nincsenek életjelek, ellenőrizzük, ha a sérült nyelve nem csúszott e hátra, majd kezdjük meg az újraélesztést, és folytassuk, amíg a mentők oda nem érnek. Nem kell félni, ekkor már nincs áram a testben, bennünk nem keletkezhet sérülés ez által. Amennyiben érzékelhető életjeleket produkál, de nincs eszméleténél, helyezzük stabil oldalfekvésbe. Ezekkel az elsősegély tippekkel életet menthetünk.

A villámcsapás és mennydörgés ugyan nagyon szép, mégis nagyon veszélyes, hiszen szerfelett magas áramütés érheti tárgyainkat és testünket is. Tartsuk be a szabályokat vihar esetén, testünket biztonságban tudhassuk.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.