Menü

Ép testben, épp hogy élek

A 21. század legfőbb problémája, hogy miként tudjuk megőrizni testi-lelki egészségünket ebben a rohanó világban.Sokan azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni, hogy fizikai létünk egészséges megőrzése mellett törekednünk kell arra is hogy ebben a testben egy ép lélek húzódjon meg, hiszen enélkül a harmónia nélkül nem lehetünk igazán egészségesek.

Mindannyian vágyunk arra, hogy megvalósítsuk vágyainkat. Néha ezek a vágyak összhangban vannak az adottságainkkal, néha azonban távolabb állnak a realitástól. Sokszor nehéz szétválasztani ezeket a vágyakat a "valódi" céloktól és megtalálni az egyedi utunkat, azt ahol önmagunk lehetünk, ahol kibontakozhatnak a bennünk lévő adottságok. Önmagunk megvalósítása nem irreális vágyak kergetését jelenti.


Az önmegvalósítást egy virághoz lehetne hasonlítani: a magban minden benne van, amivé válik a virág, magában rejti a tulajdonságait, de sokszor nem tudjuk, hogy milyen virág is nyílik belőle, ha nem ismerjük a magot. Az önmegvalósítás nem egy mindent vagy semmit jellegű történés, hanem folyamat jellegű.Ezoterikus körökben is alkalmazzák az önmegvalósítás szót, pedig oda valószínűleg az angol kifejezés (self-realization) tükörfordításaként került. Az ön-megvalósítás ebben az értelemben egyfajta pszichikai kiteljesedést, lelki kibontakozást, harmóniát jelent, talán a jobb életminőség aktív megéléseként értelmezhetnénk. Az önmegvalósítás nem más, mint céljaink közül azoknak a céloknak az elérése, amelyek  boldoggá tesznek, amelyek irányt és értelmet adnak életünknek.

Az életminőség -, mint fogalom sajnos nem mindig jól értelmezett a társadalom nagy része számára. Sokan el vagyunk foglalva azzal, hogy minél több anyagi javat megszerezzünk, amivel tulajdonképpen nincs is probléma, hiszen ez a létbiztonságot szolgálja, amely nélkül ma már nagyon nehezen lehet megélni. A probléma csupán akkor van, ha elfelejtjük, hogy nem mi vagyunk a tárgyakért, hanem a tárgyak vannak értünk. Kényelmünket szolgálják, megkönnyítik életünket.Befejezésül szeretném felhívni a figyelmet  a közhelynek számító ám de mégis tanulságként szolgáló címre. Mindig kövessük a saját utat, amit kiszabtunk magunknak. Fontos az önmegvalósítás, de egészséges keretek között, nem egy mások által mutatott cél elérésével valósíthatjuk meg.

A kép forrása: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.