Egyetemes egészség
- Dátum: 2012.05.15., 08:04
- Vaskó Gábor
Az egyetemista életmódhoz (ugyan nem hivatalosan) de legtöbbször hozzá tartozik a különböző káros italok fogyasztása, a dohányzás, a hajnalig tartó „bulizás” és így a kevés alvás is. De mit jelent ez? Milyen hatással van a szervezetünkre ez a megterhelő „néhány” év?
A XIX. században folyt kutatások eredményei alapján jöttek rá, már csaknem száz éve, hogy a test savasodása számos, manapság általánosnak számító egészségügyi probléma forrása. A test általános PH (potentia hydrogenii) /a hidrogén ereje/ értéke 7,35 és 7,45 közötti tartományban helyezkedik el. A semleges értéket a 7,0-ban határozták meg, ilyen például a desztillált víz, a skálán lefelé mozogva savas, felfelé pedig lúgos kémhatást tapasztalhatunk.
Az emberi szervezet bázikus anyagokat igényel a savak semlegesítéséhez. Ha testünk semlegesítésre való képessége kimerül, akkor a savak elraktározódnak a kötőszövetekben, az ízületekben és az izmokban, ami számos kóros folyamatot indíthat el. Az elsavasodás következtében a vér besűrűsödik, így a keringés lelassul, és kevesebb oxigén jut a sejtekhez, de a savlerakódás hatással van a gyomorra és a bélrendszerre is, ami mint tudjuk, testünk védekezőképességének közel 70 százalékáért felelős. A sav semlegesítéséhez a szervezet ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, kálium, cink, nátrium) von el elsősorban a csontokból, de a fogakból, a porcból és az izmokból is. A sejtek általában károsodnak és elpusztulnak, de vannak olyan speciális sejtek, amelyek éppen ebben a közegben képesek szaporodni, azonban ezek abnormális (mutáns) sejtekké válnak, képesek végtelen és rendszertelen burjánzásra, mivel már nem reagálnak az agyból érkező impulzusokra, eltérnek attól is, ami a DNS-emlékezetében kódként szerepel. Így keletkeznek például a daganatos betegségek. (forrás: www.mereganyagok.hu)
Az elsavasodás előidézői lehetnek: a stressz, az idegi túlterheltség, a hibás, helytelen táplálkozás, gyors ételek, édességek, szénsavas italok fogyasztása, túlzott alkohol- és kávéfogyasztás, kevés folyadékfogyasztás, kevés alvás, dohányzás stb. Az elsavasodás fő tünetei között található az állandósuló fáradtság, koncentrációs és memória zavarok, továbbá csökken a terhelhetőség és a teljesítmény, esendők lehetünk bizonyos betegségekkel szemben, mint például a közönséges nátha és különféle fájdalmak jelentkeznek, például erős fejfájás, gyomorfájás, vagy ízületi bántalmak.
Már így olvasva is szörnyen hangzik, és valószínűnek tartom, hogy most egy pillanatra mindenki visszagondolt, az elmúlt egy-két évben, hányszor történt vele hasonló, látszólag minden ok nélkül. De ne aggódj, tehetsz ellene!
Segítsük vesénket a működésében! Megtehetjük a megfelelő folyadékbevitellel, kevesebb só fogyasztásával. Naponta többször együnk friss salátákat, zöldségeket, és kevesebb állati eredetű fehérjével táplálkozzunk! Hagyjuk a sok kávét és alkoholt (akkora amikor tényleg szükséges)!
Nem nehéz, csak egy kis odafigyelést igényel, így máris jobb lehet a közérzetünk. Próbáld ki, meglátod, az eredménye nem marad el! De ne feledd, az egészségre való törekvés időigényes folyamat, a változás nem fog egy-két napon belül bekövetkezni, ezért fontos, hogy ne add fel az első héten, ha nem tapasztalsz változást! Ezért igazán megéri várni egy kicsit!
Írta: Medve Ákos
fotó: sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.