Menü

Egyetemes egészség

    Az egyetemista életmódhoz (ugyan nem hivatalosan) de legtöbbször hozzá tartozik a különböző káros italok fogyasztása, a dohányzás, a hajnalig tartó „bulizás” és így a kevés alvás is. De mit jelent ez? Milyen hatással van a szervezetünkre ez a megterhelő „néhány” év?

    A XIX. században folyt kutatások eredményei alapján jöttek rá, már csaknem száz éve, hogy a test savasodása számos, manapság általánosnak számító egészségügyi probléma forrása. A test általános PH (potentia hydrogenii) /a hidrogén ereje/ értéke 7,35 és 7,45 közötti tartományban helyezkedik el. A semleges értéket a 7,0-ban határozták meg, ilyen például a desztillált víz, a skálán lefelé mozogva savas, felfelé pedig lúgos kémhatást tapasztalhatunk.

    Az emberi szervezet bázikus anyagokat igényel a savak semlegesítéséhez. Ha testünk semlegesítésre való képessége kimerül, akkor a savak elraktározódnak a kötőszövetekben, az ízületekben és az izmokban, ami számos kóros folyamatot indíthat el.  Az elsavasodás következtében a vér besűrűsödik, így a keringés lelassul, és kevesebb oxigén jut a sejtekhez, de a savlerakódás hatással van a gyomorra és a bélrendszerre is, ami mint tudjuk, testünk védekezőképességének közel 70 százalékáért felelős. A sav semlegesítéséhez a szervezet ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, kálium, cink, nátrium) von el elsősorban a csontokból, de a fogakból, a porcból és az izmokból is. A sejtek általában károsodnak és elpusztulnak, de vannak olyan speciális sejtek, amelyek éppen ebben a közegben képesek szaporodni, azonban ezek abnormális (mutáns) sejtekké válnak, képesek végtelen és rendszertelen burjánzásra, mivel már nem reagálnak az agyból érkező impulzusokra, eltérnek attól is, ami a DNS-emlékezetében kódként szerepel. Így keletkeznek például a daganatos betegségek. (forrás: www.mereganyagok.hu)

    Az elsavasodás előidézői lehetnek: a stressz, az idegi túlterheltség, a hibás, helytelen táplálkozás, gyors ételek, édességek, szénsavas italok fogyasztása, túlzott alkohol- és kávéfogyasztás, kevés folyadékfogyasztás, kevés alvás, dohányzás stb. Az elsavasodás  fő tünetei között található az állandósuló fáradtság, koncentrációs és memória zavarok, továbbá csökken a terhelhetőség és a teljesítmény, esendők lehetünk bizonyos betegségekkel szemben, mint például a közönséges nátha és különféle fájdalmak jelentkeznek, például erős fejfájás, gyomorfájás, vagy ízületi bántalmak.

    Már így olvasva is szörnyen hangzik, és valószínűnek tartom, hogy most egy pillanatra mindenki visszagondolt, az elmúlt egy-két évben, hányszor történt vele hasonló, látszólag minden ok nélkül. De ne aggódj, tehetsz ellene!

    Segítsük vesénket a működésében! Megtehetjük a megfelelő folyadékbevitellel, kevesebb só fogyasztásával. Naponta többször együnk friss salátákat, zöldségeket, és kevesebb állati eredetű fehérjével táplálkozzunk! Hagyjuk a sok kávét és alkoholt (akkora amikor tényleg szükséges)!

    Nem nehéz, csak egy kis odafigyelést igényel, így máris jobb lehet a közérzetünk. Próbáld ki, meglátod, az eredménye nem marad el! De ne feledd, az egészségre való törekvés időigényes folyamat, a változás nem fog egy-két napon belül bekövetkezni, ezért fontos, hogy ne add fel az első héten, ha nem tapasztalsz változást! Ezért igazán megéri várni egy kicsit!

Írta: Medve Ákos
fotó: sxc.hu

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!