Menü

Vezess, ne mobilozz!

A vezetés közbeni mobiltelefon használat bármilyen formája veszélyes lehet nemcsak az egészségünkre, hanem a pénztárcánkra is.

Számos tanulmány bizonyítja, hogy nemcsak a kézben tartott mobiltelefonnal, hanem a headsettel folytatott telefonálás is csökkenti a sofőrök teljesítményét, legyen szó a sebesség vagy a távolság megválasztásáról. A telefonáló sofőrök nagy része azzal védekezik, hogy legalább annyira figyelemelterelő az utastárs, mint a mobiltelefon, ugyanakkor az utastárs segíthet a navigálásban, a kritikus forgalmi helyzet felismerésében, vagy akár csendben is maradhat, míg a telefonvonal másik végén lévő partnerünk erre nem képes. Ezáltal a mobiltelefonálás nagyobb veszéllyel van az egészségünkre, testi épségünkre, mint az utastársunkkal folytatott beszélgetés.

Hazánkban, vezetés közben csak kihangosítóval vagy headsettel szabad telefonálni, de egyes kutatások azt mutatták ki, hogy közel olyan veszélyes így telefonálni, mint kézben tartott mobiltelefonnal, ugyanis a figyelmünket így is elvonja a telefonálás, ezáltal csökken a reakcióidő.

A vezetés közbeni mobiltelefonálást 1997 óta tiltja a KRESZ, viszont sokan azt gondolják, hogy csak a fülünkhöz tartott telefonálás tiltott, ugyanakkor már a kézben tartott mobiltelefon használatát is bünteti a törvény. Így tehát nem szabályos a kézben kihangosítás, a vezetés közbeni SMS írás, vagy a mobiltelefon bármilyen más célú használata is.

A törvényi szabályozás is az idő múlásával változott. Volt olyan időszak, hogy külön büntették a lakott területen belüli mobiltelefonálást, mert azt veszélyesebbnek ítélték, mint a lakott területen kívüli vagy az autópályán folytatott mobiltelefonálást. Ma már ez alapján nem tesz különbséget a törvény, legfeljebb az intézkedő rendőr hatáskörére bízza a szankcionálást, a büntetés mértékét.

Felmerül a kérdés, mit tegyünk, ha rajtakapnak minket vezetés közbeni mobiltelefonáláson. Nos, a legjobban tesszük, ha együttműködünk a hatósággal, és a felkínált bírságot kifizetjük. Ha harcba szállunk, nehéz győztesen kijönnünk a helyzetből. A rendőrség a mobilszolgáltatótól bekérheti, hogy az adott időpontban használták-e a mobiltelefonunkat, és ha az esetleges utastársunkra fognánk a telefonálást, még hangfelvétel is rendelkezésre állhat.

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.