Menü

Stressz: Ismerd fel!

A mindennapi stressz igen rossz hatással van szervezetünkre. Nehéz elkerülni és kezelni, de még nehezebb a stressz okozta betegségek kezelése.

Több kiváltó okai is lehetnek, például traumatikus események, ilyenek természeti katasztrófák, háborúk, katonáknál előfordul, miután hazatértek a csatatérről, posztraumás stressz, aminek következtében depresszióba esnek, súlyosabb esetben életük végéig szoronganak vagy akár öngyilkosok is lesznek.

Kiváltó ok lehet még befolyásolhatóság, egy személy halála, az elbocsátás vagy súlyos betegség. Annak észlelése, hogy egy esemény mennyire befolyásolható-e a személy által, és ezt hogyan éli meg.

Sokszor halljuk, hogy az ember akarva-akaratlanul bevonz magához dolgokat, valami jósol a jövőjével kapcsolatban és az előbb-utóbb be is válik. Ez is lehet egy stresszkeltő élmény, ha valaki ettől a bejósolt eseménytől fél.

Okozhatnak még stresszt különféle próbatételek, az iskolában vagy munkahelyen illetve belső konfliktusok, amit elfojtott érzelmek, vágyak, párkapcsolati problémák vagy közösségből való kitűnés idézhetnek elő.

Hirtelen stresszhelyzetben az alábbi reakció közül legalább kettő figyelhető meg: ijedtség, rémület, szomorúság, étvágytalanság, fokozott anyagcsere.

Tartós, hosszabb ideig fennálló stressz esetén kialakulhat: tartósan rossz közérzet, szorongás, pánikrohamok, depresszió, soványság/elhízás, hajhullás vagy akár a menstruáció megszűnése.

Fontos tehát a mihamarabbi felismerés és gyógyítás, jó orvos lehet egy barát, aki meghallgatja aggályainkat, a testmozgás is kitűnő stressz oldó. A természetgyógyászat körébe tartozó kineziológia segíthet, súlyosabb esetben érdemes szakemberhez fordulni. A mindennapi megelőzésre pedig ott van kád jó forró fürdő, egy érdekes könyv, vagy akár egy kis csoki is.

Írta: Horváth Barbara
Fotó: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.