Menü

A feltöltődés időszaka

A nyirkos, szürke téli hónapok alatt eluralkodhat rajtunk a melankólia. A bezártságot azonban ügyesen felhasználhatjuk arra is, hogy töltekezzünk, erőt gyűjtsünk, magunkba nézzünk, lezárjunk, hátra hagyjunk egy életszakaszt.

A téli depresszió természetes jelenség, ám nem feltétlenül muszáj, hogy eluralkodjon rajtunk a melankólia. A bezártságnak is lehetnek előnyös oldalai. A nyári nyüzsgés, jövés-menés után végre időt szakíthatunk egy jó könyvre, vagy filmre. A hideg, hűsítő italok után újra kortyolgathatunk forralt bort, ízletes, illatos teát, forró puncsot. Bár már mögöttünk hagytuk a karácsonyt, ez az időszak továbbra is a fahéjas, gesztenyés, csokis, diós sütiké – ne legyen lelkiismeret furdalásunk, ha ebben a satnya időben megkívánunk egy kis csokit, vagy elmajszolunk egy mézes kekszet.

Az otthon töltött estéket egy illatos füstölővel vagy aromagyertyával is sokkal meghittebbé tehetjük – mert egyes illatanyagok kifejezetten hangulatjavító hatásúak. A levendula oldja a feszültséget és csökkenti a szorongást. Használjuk párologtatáskor, vagy tegyünk pár cseppet egy kád fürdővízhez. Remek stresszoldó és nyugtató hatású az eukaliptusz, a bergamott és a citromfű is.

Persze nem tanácsos a négy fal között tölteni minden percet, amikor csak lehetséges sétáljunk nagyokat, kiránduljunk, túrázzunk, és ha az idő megengedi, kerékpározzunk. Bizonyított, hogy a mozgás egyértelműen feszültségcsökkentő, hiszen a sportolás közben endorfin, vagyis boldogsághormon szabadul fel. Ráadásul a sportolás remek immunerősítő hatású, vagyis két legyet ütünk egy csapással.

Ha tudományosan akarjuk megközelíteni a téli melankólia kérdését, akkor először is a finnekről kell példát venni. Északi rokonaink ugyanis már régen felismerték, hogy a hideg egyik legjobb ellenszere a néhány órányi izzadás. A szaunázás javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, az izzadás pedig rengeteg méreganyagtól szabadítja meg a szervezetedet. Heti egy-két izzadás a melegben megnyugtat. Ha álmatlansággal küzdünk, érdemes a szaunázást a késő délutánra vagy az esti órákra időzíteni – a forróságtól ellazulva ugyanis biztos, hogy hamar álomba szenderülünk.
Időt kell szánnunk arra, hogy feltöltődjünk, és olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek egyrészt kedvesek számunkra, másrészt stresszoldó hatásúak. Ebben a modern és ősi önfejlesztő, belső erőkhöz kapcsoló technikák is segíteni tudnak, úgy mint az agykontroll, a különböző meditatív, koncentrációs gyakorlatok, valamint a relaxáció és az autogén tréning.

A téli hónapokban a táplálkozásra is oda kell figyelni. A tejtermékekben, a tojásban, a hal- és húsfélékben sok a B-vitamin, ami elűzi a fáradságot, a rosszkedvet és fejfájás ellen is hatásos. A hangulatot a kálciumban, vasban, magnéziumban gazdag ételekkel is javíthatjuk, ne hagyjuk az étrendünkből a diót, a mandulát,  a banánt, vagy a céklát. Töltsük fel a C-vitamin raktárainkat is, fogyasszunk sok narancsot, grapfruitot.

Fotó: sxc.hu

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.