A feltöltődés időszaka
- Dátum: 2013.01.07., 18:35
- Németh Attila
A nyirkos, szürke téli hónapok alatt eluralkodhat rajtunk a melankólia. A bezártságot azonban ügyesen felhasználhatjuk arra is, hogy töltekezzünk, erőt gyűjtsünk, magunkba nézzünk, lezárjunk, hátra hagyjunk egy életszakaszt.
A téli depresszió természetes jelenség, ám nem feltétlenül muszáj, hogy eluralkodjon rajtunk a melankólia. A bezártságnak is lehetnek előnyös oldalai. A nyári nyüzsgés, jövés-menés után végre időt szakíthatunk egy jó könyvre, vagy filmre. A hideg, hűsítő italok után újra kortyolgathatunk forralt bort, ízletes, illatos teát, forró puncsot. Bár már mögöttünk hagytuk a karácsonyt, ez az időszak továbbra is a fahéjas, gesztenyés, csokis, diós sütiké – ne legyen lelkiismeret furdalásunk, ha ebben a satnya időben megkívánunk egy kis csokit, vagy elmajszolunk egy mézes kekszet.
Az otthon töltött estéket egy illatos füstölővel vagy aromagyertyával is sokkal meghittebbé tehetjük – mert egyes illatanyagok kifejezetten hangulatjavító hatásúak. A levendula oldja a feszültséget és csökkenti a szorongást. Használjuk párologtatáskor, vagy tegyünk pár cseppet egy kád fürdővízhez. Remek stresszoldó és nyugtató hatású az eukaliptusz, a bergamott és a citromfű is.
Persze nem tanácsos a négy fal között tölteni minden percet, amikor csak lehetséges sétáljunk nagyokat, kiránduljunk, túrázzunk, és ha az idő megengedi, kerékpározzunk. Bizonyított, hogy a mozgás egyértelműen feszültségcsökkentő, hiszen a sportolás közben endorfin, vagyis boldogsághormon szabadul fel. Ráadásul a sportolás remek immunerősítő hatású, vagyis két legyet ütünk egy csapással.
Ha tudományosan akarjuk megközelíteni a téli melankólia kérdését, akkor először is a finnekről kell példát venni. Északi rokonaink ugyanis már régen felismerték, hogy a hideg egyik legjobb ellenszere a néhány órányi izzadás. A szaunázás javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, az izzadás pedig rengeteg méreganyagtól szabadítja meg a szervezetedet. Heti egy-két izzadás a melegben megnyugtat. Ha álmatlansággal küzdünk, érdemes a szaunázást a késő délutánra vagy az esti órákra időzíteni – a forróságtól ellazulva ugyanis biztos, hogy hamar álomba szenderülünk.
Időt kell szánnunk arra, hogy feltöltődjünk, és olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek egyrészt kedvesek számunkra, másrészt stresszoldó hatásúak. Ebben a modern és ősi önfejlesztő, belső erőkhöz kapcsoló technikák is segíteni tudnak, úgy mint az agykontroll, a különböző meditatív, koncentrációs gyakorlatok, valamint a relaxáció és az autogén tréning.
A téli hónapokban a táplálkozásra is oda kell figyelni. A tejtermékekben, a tojásban, a hal- és húsfélékben sok a B-vitamin, ami elűzi a fáradságot, a rosszkedvet és fejfájás ellen is hatásos. A hangulatot a kálciumban, vasban, magnéziumban gazdag ételekkel is javíthatjuk, ne hagyjuk az étrendünkből a diót, a mandulát, a banánt, vagy a céklát. Töltsük fel a C-vitamin raktárainkat is, fogyasszunk sok narancsot, grapfruitot.
Fotó: sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.