Megelőzés - Ne nézzük le a náthát!
- Dátum: 2013.01.08., 11:29
- Németh Attila
Kevésbé „népszerű”, mint az influenza, ugyanakkor illik ugyanolyan komolyan venni az ellene való védekezést, mint a téli időszak sztárbetegségével szembeni harcot.
Télen könnyen leszünk náthásak, ez tény, ebben az időszakban könnyebb megfertőződni a betegséget okozó vírussal. A megelőzés érdekében ugyanakkor sok mindent tehetünk, kezdetnek elméletben kell felkészülnünk, majd a legfontosabb tudnivalókkal felvértezve magunkat támadhatjuk is az ellenséget. Mielőtt ő támadna meg minket.
A kulcskérdés, mint sok minden más betegség esetében, az immunrendszer állapota. Azaz fokozottan figyelnünk kell rá, hogy a téli időszakban is megfelelő legyen a vitaminbevitel. Mind természetes módon, a helyes táplálkozás útján, mind mesterséges formában. Ezekben a hónapokban egészségünk szempontjából nagy előnyt jelenthet, ha étrendünket különböző gyógykészítményekkel egészítjük ki. Közhelyesen hangzik, azonban a nátha megelőzésében is kiemelkedő szerepe van a C-vitamin fogyasztásának. Szakemberek szerint megfelelő mennyiségű C-vitamin szedése jelentősen csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát. Akár napi ezer milligramm bevitele is szükséges lehet.
A stressz általános kártékony hatása közismert, ugyanakkor kevesen gondolnák azt, hogy a nátha kialakulásában is szerepet játszhat. Pedig, mint immunrendszer gyengítő tényező, logikus veszélyforrás. Ne csodálkozzunk, ha a vizsgaidőszakban épp a legkeményebb felmérő előtt betegszünk meg. És az sem véletlen, hogy az élsportolók gyakran egy-egy komoly megmérettetés, verseny előtt lesznek náthásak. A stresszes élet élők fokozottan veszélyeztetettek, így számukra még fontosabb a megelőzésre való odafigyelés.
Nézzük, hogy a C-vitamin mellett, minek a segítségével lehet még elkerülni a fejfájós, orrfújós napokat! A fokhagyma egyszerű és kézenfekvő gyógyforrás, könnyen és olcsón beszerezhető. Sokféle módon lehet az étrendbe illeszteni, emellett kapszula formájában is fogyasztható. A megelőzés e formáját nemcsak a népi hagyomány és a természetgyógyászat, hanem az orvosok is javasolják.
A nátha vírusos fertőzés, tehát nem utolsósorban a higiéniai szabályok betartása alapvető fontosságú megelőzésében. Gyakori kézmosás mellett is kerüljük a száj és orr érintését, mivel az önfertőzés veszélye nagy.
A fentebb említett dolgok jórészt alapvetőek, de ezt az egyszerűnek tűnő betegséget nem érdemes elbagatellizálni, hiszen némi odafigyeléssel és néhány egyszerű praktikával sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.
Fotó: sxc.hu
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.