Menü

Napi két cigi mínusz harminc perc

Egy napra vetítve is kiszámolták, hogy mennyivel rövidítik meg az életet a káros szokások, illetve mennyivel hosszabbítják meg az egészséges tevékenységek.

A cambridge-i egyetem kutatói nemrég számszerűsítették az egészségkárosító életmód hatásait: az öregedés gyorsaságára, valamint a halálozásra vonatkozó korábbi tanulmányokat használtak fel annak megállapítására, hogy a különféle magatartásformák miként hatnak a várható élettartamra. A British Medical Journal című szaklapban megjelent tanulmány egy napra vetítve szemlélteti, hogy  a különféle magatartásformák mennyit vesznek el az élettartamból, vagy mennyivel hosszabbítják meg.

Kiderült, hogy egy napra vetítve akár 30 percnyit is eltékozolhatunk két cigaretta elpöfékelésével, egy adag vörös hús elfogyasztásával, 5 kilónyi túlsúllyal, az egészségre ártalmatlannak tartott mennyiségen felül két extra alkoholegység bevitelével (ez nőknél összesen 3, férfiaknál 4 egységet jelent), illetve 2 órányi tévénézéssel.

Szerencsére talált a kutatás élettartam-növelő magatartásformákat is: sztatin szedésével, vagy napi maximum egy egységnyi alkohol (ez egy deciliter bornak, egy pohár sörnek vagy 2 cl tömény italnak felel meg) elfogyasztásával egy napra vetítve 30 perccel is hosszabbodhat az életünk. Naponta egy egész órát nyerhetünk 20 perc mérsékelten intenzív testmozgás révén, és 2 órát kaphatunk a mindennapos zöldség- és gyümölcsfogyasztással. A fentiektől függetlenül a nők várható élettartama hosszabb a férfiakénál: ők eleve 2 órát nyernek mindennap (a férfiakhoz képest).

Érzékletes számítási mód

Az egészséges vagy egészségtelen életmód hatásainak egy napra vonatkozó bontása szokatlan megoldás, de könnyebbé teheti annak megértését, mennyit nyerhetünk vagy veszíthetünk az adott tényező következtében. A tanulmányban közölt adatok természetesen átlagok, amelyek életkor, életminőség, illetve populáció függvényében változhatnak.

A kutatás vezetője azt is kiemelte: egy-egy kiugróan egészségtelen eset, például egy szilveszteri berúgás nem befolyásolja jelentősen a várható élettartamot, így - hacsak nem tesszük ugyanezt az elkövetkező évek minden napján - nem érdemes az alkoholegységeket, hamburgereket és cigarettákat elveszített órákra vagy akár napokra átszámolni.

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.