Menü

Nátha: mit tegyünk, ha elkaptuk?

Mint korábban említettük, a nátha nem lenézendő betegség, hiszen szinte kivétel nélkül mindenkit érint, és komoly szövődményekkel járhat. Ha elkaptuk, érdemes figyelmet szentelni a kezelésre. Tippek és tudnivalók.

A nátha, vagy köznapias megnevezéssel a meghűlés tünetei a következőek lehetnek: orrdugulás, orrváladékozás, kötőhártya gyulladás, torokkaparás, tüsszögés, hőemelkedés. A fertőzést az emberi rhinovírus (HRV) okozza, ami amerikai kutatók szerint jelentős hatást gyakorol a génekre és ez eltúlzott immunválaszt idéz elő. Ez azért lényeges, mert először is nem bakteriális fertőzésről van szó, tehát az antibiotikum felesleges (és nem hatásos), másik oldalról e betegség esetében elsősorban tüneti kezelésről beszélhetünk.

Vegyük sorra tehát, milyen praktikákkal enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket! A légzési nehézséget és alvászavart egyaránt okozó orrdugulás ellen különböző orr spray-ket szerezhetünk be a gyógyszertárakból, ám ezek túlzott használata rossz hatással lehet a nyálkahártya egészségére. A sós vízzel való öblögetés enyhíti a torokkaparást, gyulladáscsökkentő hatása jelentős. A fokhagyma jótékony hatása közismert mind megelőzés, mind a kezelés szempontjából. A fokhagyma mellett a vöröshagymának is van gyulladáscsökkentő hatása, mindkettő beszerezhető kivonatukat tartalmazó kapszula formában is.

A napi megfelelő folyadékfogyasztásra lépten-nyomon felhívják a figyelmet, fontos megjegyeznünk, hogy meghűlés, illetve más betegségek esetén is fokozott, bőséges folyadék bevitelre - akár napi négy liter (!) - van szükség. Lehetőség szerint ez tea, gyümölcslé, vagy ásványvíz formájában történjen, a kávék, illetve az energiaitalok vízhajtó tulajdonságuk miatt fogyasztásukkal ellenkező hatást érnénk el. A gyömbér vírusölő tulajdonságát az orvosok is alátámasztják, ezért a nátha kezelésének is fontos része lehet. Gyömbér gyökér a legtöbb zöldségesnél beszerezhető, és akár tea formájában is elkészíthető. A C-vitamin jótékony hatása természetesen a megelőzés mellett a kezelésben is komoly szerepet kaphat.

A nátha antibiotikumos kúrája nem javasolt, hiszen ez olyan, mintha ágyúval lőnénk verébre. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a betegség bakteriális felülfertőződéshez, illetve komolyabb szövődményhez (például: tüdőgyulladás, arcüreggyulladás, hörghurut, orrmandula gyulladás) is vezethet, amely már komolyabb gyógyszeres kezelést igényel.

Fotó: blog.doctoroz.com

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.