Menü

Én és én és az egészség

Nem tudom, ki, hogy van vele, de olykor határozott érzésem, hogy mindenki az én egészségemmel törődik. Szép dolog az önzetlenség, kivéve, ha piaci alapú.

A prosztata gyógyszertől dr. Akárki mágneses térdszalagjáig az összes termék azért kering vég nélkül a tévé-rádió-internet fémjelezte éterben, hogy végre észrevedd és tegyél valamit az egészségedért. Ha nem szedsz torokfertőtlenítő tablettát, tüskék szurkálják majd a gégédet, joghurt nélkül nincs jó bélflóra, ha pedig nem edzel öt percet az izmaidat saját maga mozgató géppel, egy kioktató hang a rádióban azt mondja: megérdemled, hogy jól elhízz.

A nevetségesség határát általában súroló és gyakran átlépő reklámözön azért egyvalamire mindenképpen jó: oda kell figyelnünk ezekre a dolgokra. Igen, de hogyan szűrjük ki, hogy mi kamu és mi az, ami valóban értékes és hatásos? Nem könnyű kérdés. A fogyasztói társadalom nem önálló gondolkodásra nevel, de némi tudatossággal kicselezhető és megkerülhető az ösztönös birkacselekvés.

Az első és legfontosabb: igyekezzünk magunkból kiindulni, ne a tévében mondják meg, hogy mire van szükségünk! Ha úgy alakul, hogy tényleg más véleményét kell kikérjük, legyen az illető szakember. A másik: ne hagyjuk elcsábítani magunkat olyan hangzatos jelmondatokkal, hogy „a legújabb kutatások szerint…”, „megvan a fiatalság titka!”, „megtaláltuk, hogyan tud könnyen és gyorsan lefogyni!”, és satöbbi.

A egészségügyi termékek esetében a reklámipar jellegzetes stratégiája, hogy igyekszik elhitetni: könnyen, gyorsan és különösebb erőfeszítés nélkül eléred a célod. Ez nagyon hatásos tud lenni, hiszen az emberi természet egyik legnagyobb gyarlóságát, a lustaságot használja ki könyörtelenül. Ha még idejében felkészülünk arra, hogy az, ami előtt állunk, nem lesz sétagalopp, hanem kőkemény és izzadtságos munka, rengeteg csalódást spórolhatunk meg magunknak.

Nagyon nehéz, sőt, száz százalékban lehetetlen kivonni magunkat az egészségünket „óvó” világ hatása alól, azért már maga a próbálkozás is pozitív változásokat hozhat. Csak nem szabad elfelejteni a helyes sorrendet: én, a saját egészségem, a saját vágyaim és a többi csak azután.

Horváth Alexandra
Fotó: sxc.hu

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.