Én és én és az egészség
- Dátum: 2013.01.11., 16:00
- Németh Attila
Nem tudom, ki, hogy van vele, de olykor határozott érzésem, hogy mindenki az én egészségemmel törődik. Szép dolog az önzetlenség, kivéve, ha piaci alapú.
A prosztata gyógyszertől dr. Akárki mágneses térdszalagjáig az összes termék azért kering vég nélkül a tévé-rádió-internet fémjelezte éterben, hogy végre észrevedd és tegyél valamit az egészségedért. Ha nem szedsz torokfertőtlenítő tablettát, tüskék szurkálják majd a gégédet, joghurt nélkül nincs jó bélflóra, ha pedig nem edzel öt percet az izmaidat saját maga mozgató géppel, egy kioktató hang a rádióban azt mondja: megérdemled, hogy jól elhízz.
A nevetségesség határát általában súroló és gyakran átlépő reklámözön azért egyvalamire mindenképpen jó: oda kell figyelnünk ezekre a dolgokra. Igen, de hogyan szűrjük ki, hogy mi kamu és mi az, ami valóban értékes és hatásos? Nem könnyű kérdés. A fogyasztói társadalom nem önálló gondolkodásra nevel, de némi tudatossággal kicselezhető és megkerülhető az ösztönös birkacselekvés.
Az első és legfontosabb: igyekezzünk magunkból kiindulni, ne a tévében mondják meg, hogy mire van szükségünk! Ha úgy alakul, hogy tényleg más véleményét kell kikérjük, legyen az illető szakember. A másik: ne hagyjuk elcsábítani magunkat olyan hangzatos jelmondatokkal, hogy „a legújabb kutatások szerint…”, „megvan a fiatalság titka!”, „megtaláltuk, hogyan tud könnyen és gyorsan lefogyni!”, és satöbbi.
A egészségügyi termékek esetében a reklámipar jellegzetes stratégiája, hogy igyekszik elhitetni: könnyen, gyorsan és különösebb erőfeszítés nélkül eléred a célod. Ez nagyon hatásos tud lenni, hiszen az emberi természet egyik legnagyobb gyarlóságát, a lustaságot használja ki könyörtelenül. Ha még idejében felkészülünk arra, hogy az, ami előtt állunk, nem lesz sétagalopp, hanem kőkemény és izzadtságos munka, rengeteg csalódást spórolhatunk meg magunknak.
Nagyon nehéz, sőt, száz százalékban lehetetlen kivonni magunkat az egészségünket „óvó” világ hatása alól, azért már maga a próbálkozás is pozitív változásokat hozhat. Csak nem szabad elfelejteni a helyes sorrendet: én, a saját egészségem, a saját vágyaim és a többi csak azután.
Horváth Alexandra
Fotó: sxc.hu
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.