Menü

Ide veled erőspaprika!

Az erőspaprika égeti zsírt, csökkenti a fájdalmat, gátolja a fertőzést, sőt a rákos sejtek elpusztításában is segítséget nyújthat.

A paprika Szent-Györgyi Albert munkássága révén tett szert világhírnévre, a C-vitamin tartalmának felfedezése Nobel-díjat jelentett a magyar kutató számára. A paprika termesztése azonban több ezer éves hagyományokra nyúlik vissza. Őshazája Mexikó, de számos nép konyájában és gyógyszertárában is megtalálható évszázadok óta.

A fogyókúrázók körében nagy népszerűségnek örvend az erőspaprika, mivel növeli a testünk hőmérsékletét, serkenti az anyagcserénket, ezáltal a zsír energiává történő átalakításában hatékony segítséget nyújt.

Az erőspaprika hatóanyaga a kapszaicin, mely a bőrön és a nyelven igen erős, égető érzést vált ki. Veszélyes és fájdalmas lehet a szembe, az orrba, a szájba vagy a torokba kerülve. A kapszaicint tartalmazó paprikakivonat egyik fő alkotóeleme a könnygáznak valamint az önvédelmi sprayknek is. A kapszaicin nem oldódik vízben, csak zsírban és alkoholban, ezért nem lehet vízivással enyhíteni az égető tüneteket.

Egyes kutatások szerint a kapszaicinnak megelőző és preventív szerepe lehet a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek. A gyógyászatban évszázadok óta fájdalomcsillapítóként és immunerősítőként is alkalmazzák a kapszaicint, alkalmas a meghűlés tüneteinek enyhítésére. Fertőzésgátló, látást élesítő, vérzést csillapító és cukorbetegséget gyógyító hatása is ismert, előbbi miatt a malária és a kolera gyógyszereként is számon tartják. Amerikában a hascsikarás ellenszereként használják a paprikapálinkát

Az egyik legújabb fejfájás-csillapító orrspray hatóanyaga is a kapszaicin, mely először égő hatást vált ki, majd az orr nyálkahártyáinak idegvégződéseit érzéketlenné teszi, és ellazítja az ereket és az arcizmokat.

És ez még nem minden! A Biochemical and Biophysical Research Communication című szaklap arról számolt be, hogy a nottinghami egyetem kutatói arra az eredményre jutottak, hogy a kapszaicin képes elpusztítani a rákos sejtekben az energia termeléséért felelős mitochondriumokat, és ezzel a beteg sejt pusztulását okozza. A kapszaicin rákmegelőző hatását magyar tudósok kutatásai is megerősítik. A kapszaicin ráadásul itt is szelektíven hat, ugyanis az egészséges sejteket nem támadja meg. A kapszaicin sikeresen alkalmazható a rákellenes kemoterápia során, hiszen a kezelésnek gyakori mellékhatása a szájnyálkahártya gyulladás. Ez kapszaicin tartalmú bonbonok szopogatásával orvosolható.

Forrás: hazhozpatika.hu
Dr. Tihanyi István
Fotó: sxc.hu

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.