Menü

Gyógyszerek helyetti alternatívák

A kérdés, van-e esetleg más megoldás is a beteg számára, mint a tabletták beszedésének rituáléja? Most reggel ebből kell 2 szem, délben amabból 1 és még nincs vége a napnak.

Manapság egyre többször hallani arról, hogy tegyünk az egészségünkért, hisz’ az a legfőbb kincsünk. De valóban a különféle medicinákkal szolgáljuk leginkább szervezetünk védekező rendszerét? Van egy másik út is, a prevenció és az alternatív gyógymódok útja! A nyugati orvoslásban maga a betegség, az alkalmazott gyógyszerek és a szervezet vizsgálata kerül az előtérbe, míg a hagyományos kínai orvoslás a betegségek megelőzésére helyezi a hangsúlyt és az embert egységes egészként kezelve vizsgálja a testi és lelki tüneteket.

A két módszer másként viszonyul nem csak magához a betegséghez, hanem annak feltárásához, kezeléséhez is. A hagyományos kínai orvoslás alapvető jellemzője, hogy az emberi test egyensúlyban tartására és egészséges állapotának megőrzésére helyezi a hangsúlyt. Az emberi szervezet összefüggéseit tárja fel, és a testi, lelki, környezeti adottságokat együttesen vizsgálva keresi a választ a probléma megoldására. A nyugati orvoslás előnye ezzel szemben, hogy a modern tudományos ismeretek birtokában képes a gyógyszerek és a szervezet legelemibb, molekuláris szintű vizsgálatára. A hagyományos kínai orvoslás alapelve, hogy a csi (az energia) áthatja az egész testet és az azt körülvevő környezetet.

A betegségek kezelésére a keleti orvoslás kilenc módszert alkalmaz, úgy mint: meditáció, táplálkozás, testgyakorlatok, masszázs, akupunktúra, gyógynövények, asztrológia, öngyógyítás és a feng shui.

Ezek ismeretében tekintsük hát át röviden, melyek a – ma már – legelterjedtebb alternatív gyógymódok, és mikor érdemes ezeket a módszereket alkalmazni a gyógyszeres kezelésekkel szemben!

Akupunktúra

Alkalmazási terület: Többek között akut vagy krónikus fájdalmak esetén (fejfájás, migrén, hátfájás, asztma stb.)
Hatása: Az akupunktúra a kínai orvoslás filozófiája szerint megszünteti a szervezetben az energiaáramlás zavarait, mivel az energia a meridiánok mentén folyik.
Módszer: A test különböző energiapontjaiba 1-2 cm mélyen vékony tűt (1-15 db) szúrnak.

Aromaterápia és illóolajok

Alkalmazási terület: Belső nyugtalanság, idegi feszültség, hangulatingadozások, de testi tünetek esetén is
Kockázatok, mellékhatások: A túl magas koncentrációjú aromás olajok allergiás panaszokat válthatnak ki. Az illóolajokat gyerekek kezelésére nem ajánlják. Terhes nőknek néhány illóolaj ellenjavallt.
Módszer: Három alkalmazási formája ismert: az illóolaj belélegzése, a bőrbe való belemasszírozása vagy megivása.

Talpmasszázs

Alkalmazási terület: Majdnem mindenfajta fájdalom és feszültség esetén. A talp a különböző reflexpontokon keresztül kapcsolatban áll a belső szervekkel.
Hatása: Mivel a reflexpontok kapcsolatban állnak a belső szervekkel, a pontok aktivizálásával, az ingerület-átvitel javításával jobb lesz a szervek vérellátása; fokozódik a test öngyógyító képessége.
Kockázatok, mellékhatások: Nincs.
Csontkovács
Alkalmazási terület: Izomgörcsök, derékzsába, csont- vagy csigolyaelmozdulások ízületi, könyök és vállproblémák esetén.
Hatása: A csontkovács feloldja az izomban lévő görcsöket, feszültségeket, így megszünteti a mozgási nehézségeket.
Kockázatok, mellékhatások: Nincs.
Módszer: A gerinc egy részét vagy az ízületet egyetlen mozdulattal, vagy nyomásos masszázzsal a helyére rakják.

Gyógynövények

Gyógynövényekből általában teát és teakeverékeket, kenőcsöket, olajokat, illóolajokat, szörpöket, tinktúrákat, friss leveket, illetve borogatásokat, dunsztkötéseket és fürdőket készíthetünk. Általánosságban igaz, hogy a készítményhez szükséges növényadalékokat az előírás szerint, de a kort, a súlyt, a betegség fokát és súlyosságát is figyelembe véve kell alkalmazni. Mérlegelni kell ezen kívül, hogy egyfajta gyógynövényt használunk fel, vagy összetett készítményt alkalmazunk-e.
Általában hatékonyabb, ha többféle, egymást kiegészítő, illetve támogató (szinergizmus) gyógynövényt alkalmazunk egyszerre, az összeállítások maximum 5-7 fajta gyógynövényt tartalmazhatnak. Ügyelni kell a közben szedett gyógyszerek indikációs jellegére is.
Alkalmazási terület: a legtöbb betegség esetén alkalmazhatók
Kockázatok, mellékhatások: nincs
Módszer: a gyógynövény felhasználási formájától függően alkalmazhatjuk inhalálás, borogatás, ülőfürdő, kenőcs és forró tea formájában.

Fotó: sxc.hu

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.