Menü

Nőiség, első rész: a lány

A nőiség nagyon szerteágazó létállapot, része a lány, a szerető, az anya és nagyanya szerep. A nő élete során ezek tekinthetőek a nőiség megnyilvánulási formáinak, amelyek nagyon különböző oldaláról világítják meg a női lét mibenlétét, de minőségileg egyenrangúak.

Ezek az úgy nevezett női „formációk” nem feltétlenül lineárisan követik egymást, hiszen egyszerre vannak jelen, az élethelyzet az, ami meghatározza, éppen melyik női szerep kerül előtérbe.

Sorozatunk első részében a lány-létállapot bizonyos részeivel ismerkedünk meg.

A gyerekkorban még a hasonlóság dominál, a nők és férfiak között ilyenkor még nincs különbség, ugyanolyan feladatokkal kell megbirkózniuk. Kamaszkorra a nemi másság felerősödik.
Amikor egy lány túl van az első menstruáción, vagy legalábbis már foglalkoztatja annak bekövetkezése még tini korban van, de már úgy nevezett kezdő nő. A nagylánnyá válás időszaka során a szülők reakciója sokféle lehet. Fontos lenne, hogy a szülők az élet egyik természetességeként kezeljék ezt a helyzetet, káros lehet például olyan megnyilvánulás, ami a menstruációt rossz, fájdalmas dolognak, betegségnek címkézi. Van olyan vélemény is, amely szerint a menstruáció egy speciális jelzőrendszere a nőnek, akár testi, lelki vagy szellemi szinten probléma van, egyaránt jelentkezhet menstruációs zavarként. A saját nőiségünkhöz való érzelmi viszonyulást tükrözi a havi ciklus milyensége. Ezt szemlélteti az a jelenség, hogy annak a divatiránynak köszönhetően, amely a kisfiús nőt idealizálja, sokan anorexiásak lesznek. Mindenáron nagyon vékonyak és laposak szeretnének maradni, ennek és a nőiség tagadásának következménye a meddőség is lehet.

A kamaszokat már nem lehet nevelni, de jó példát mutathatunk például az elfogadásról. A kamaszkor lázadásának egyik célja önmagunk megismerése. Hiszen ilyenkor nagyon sok a bizonytalanságot okozó kérdés, például: hogyan kell viselkedni az első randin és így tovább. Ebben a káoszban önmagunk felfedezésén keresztül vezet az út. Bár ebben a korban a szülők megítélése hangsúlyos, mégis amíg őket nem tudjuk elfogadni a maguk teljességében, önmagunkat sem fogjuk.

A következő hangsúlyossá váló kérdés ebben az időszakban a másság. A másik nem megértése fontos feladat, hiszen felerősödnek a különbségek. A két nem között különbség van az érzelmi kifejezésben, gondolkodásmódban, viselkedésben. A párválasztás célrendszere is nagyon különböző lehet a két nem között. Az első szerelmek kamaszkorban még nem tükrözik a később domináló családalapítási stratégiát, amely meghatározza, hogy milyen férjet választunk.

Már ebben korban fontos az, hogy a lány hogyan éli meg saját nőiségét, ami természetesen az önelfogadás része. Az önismeret alapja lesz a másik nem megértésének és elfogadásának is.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.