Nőiség, első rész: a lány
- Dátum: 2013.01.25., 10:30
- Németh Attila
A nőiség nagyon szerteágazó létállapot, része a lány, a szerető, az anya és nagyanya szerep. A nő élete során ezek tekinthetőek a nőiség megnyilvánulási formáinak, amelyek nagyon különböző oldaláról világítják meg a női lét mibenlétét, de minőségileg egyenrangúak.
Ezek az úgy nevezett női „formációk” nem feltétlenül lineárisan követik egymást, hiszen egyszerre vannak jelen, az élethelyzet az, ami meghatározza, éppen melyik női szerep kerül előtérbe.
Sorozatunk első részében a lány-létállapot bizonyos részeivel ismerkedünk meg.
A gyerekkorban még a hasonlóság dominál, a nők és férfiak között ilyenkor még nincs különbség, ugyanolyan feladatokkal kell megbirkózniuk. Kamaszkorra a nemi másság felerősödik.
Amikor egy lány túl van az első menstruáción, vagy legalábbis már foglalkoztatja annak bekövetkezése még tini korban van, de már úgy nevezett kezdő nő. A nagylánnyá válás időszaka során a szülők reakciója sokféle lehet. Fontos lenne, hogy a szülők az élet egyik természetességeként kezeljék ezt a helyzetet, káros lehet például olyan megnyilvánulás, ami a menstruációt rossz, fájdalmas dolognak, betegségnek címkézi. Van olyan vélemény is, amely szerint a menstruáció egy speciális jelzőrendszere a nőnek, akár testi, lelki vagy szellemi szinten probléma van, egyaránt jelentkezhet menstruációs zavarként. A saját nőiségünkhöz való érzelmi viszonyulást tükrözi a havi ciklus milyensége. Ezt szemlélteti az a jelenség, hogy annak a divatiránynak köszönhetően, amely a kisfiús nőt idealizálja, sokan anorexiásak lesznek. Mindenáron nagyon vékonyak és laposak szeretnének maradni, ennek és a nőiség tagadásának következménye a meddőség is lehet.
A kamaszokat már nem lehet nevelni, de jó példát mutathatunk például az elfogadásról. A kamaszkor lázadásának egyik célja önmagunk megismerése. Hiszen ilyenkor nagyon sok a bizonytalanságot okozó kérdés, például: hogyan kell viselkedni az első randin és így tovább. Ebben a káoszban önmagunk felfedezésén keresztül vezet az út. Bár ebben a korban a szülők megítélése hangsúlyos, mégis amíg őket nem tudjuk elfogadni a maguk teljességében, önmagunkat sem fogjuk.
A következő hangsúlyossá váló kérdés ebben az időszakban a másság. A másik nem megértése fontos feladat, hiszen felerősödnek a különbségek. A két nem között különbség van az érzelmi kifejezésben, gondolkodásmódban, viselkedésben. A párválasztás célrendszere is nagyon különböző lehet a két nem között. Az első szerelmek kamaszkorban még nem tükrözik a később domináló családalapítási stratégiát, amely meghatározza, hogy milyen férjet választunk.
Már ebben korban fontos az, hogy a lány hogyan éli meg saját nőiségét, ami természetesen az önelfogadás része. Az önismeret alapja lesz a másik nem megértésének és elfogadásának is.
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.