Menü

Miről árulkodnak a gyerekrajzok?

  • Dátum: 2013.01.31., 10:40

A gyerekrajzok minden esetben üzenetet hordoznak, hiszen ezekben az alkotásokban a csemete teljes személyisége megnyilvánul, elénk tárja gondolatait, érzelmeit, azt, miként vélekedik a körülötte lévő szűkebb és tágabb világról.

A szakértők szerint a rajzokból megállapítható, hogy milyenek a kicsik mentális képességei, mennyire fejlett a motorikus készsége, milyen a viszonya a külvilággal, az őt körülvevő közösségekkel, sőt az is megállapítható, mit gondol saját magáról, milyen énkép birtokában van.

A pindurok többsége olyan két éves kora körül kezd el ismerkedni az alkotás folyamatával és eszközeivel. Ilyenkor próbálja ki először a zsírkrétát, a filctollat, a festékeket, a ceruzákat.

Az első időszakban csupán firkákat láthatunk a rajzlapokon, ilyen-olyan kriksz-krakszokat. Az viszont fontos lehet, hogy ezek a babarajzok, milyen színűek, hiszen a rajz színvilága a csemete érzelmi állapotát is tükrözi. Sőt, a különböző vonalvezetés is árulkodó: a szögletes vonalképzés erős akaratról árulkodnak, a fészek, vagy barlangforma viszont jó alkalmazkodó képességet tükrözhet.

Persze nem minden gyerek kezd el rajzolni két évesen, akad, aki csak később kezd el érdeklődni. Akkor sem kell aggódni, hogy három-négy éves kor körül sem látunk kivehető alakokat, formákat, inkább csak firkál a gyerek.

Ha az átlagot nézzük, akkor nagyjából három éves kor körül jelenik meg a rajzokon az ábrázolás szándéka, azonban az arányok még egyáltalán nem jól kivehetőek. Mivel ebben a korban még a gyermeki fantázia másként látja a világot, ezért jó néhány furcsaságot, ellentmondást is tapasztalhatunk ezeken a műveken. Jellemző, hogy ilyenkor nagy fejet, nagy szemeket, szájat, orrot rajzolnak a kicsik, az emberalakok törzse viszont kicsi, míg a végtagjaik végtelenül hosszúak.

Négy-hat éves korban már sokkal pontosabban, precízebben jelennek meg a különböző alakok és formák a papíron. Ugyan az arányok még mindig túlzóak, de a témáikban egyre szerteágazóbbak. Kedvelt témák: házak, királyok, királylányok, tündérek, boszorkányok, lovagok, különböző közlekedési eszközök, gyümölcsök, állatok.

Az iskolás korban már egészen új ábrázolási formákkal találkozhatunk, megjelennek az érzelmek a rajzokon. És kiderül az is, kinek van affinitása a képzőművészetekhez, vagy kinek nincs.

Fotó: sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.