Miről árulkodnak a gyerekrajzok?
- Dátum: 2013.01.31., 10:40
A gyerekrajzok minden esetben üzenetet hordoznak, hiszen ezekben az alkotásokban a csemete teljes személyisége megnyilvánul, elénk tárja gondolatait, érzelmeit, azt, miként vélekedik a körülötte lévő szűkebb és tágabb világról.
A szakértők szerint a rajzokból megállapítható, hogy milyenek a kicsik mentális képességei, mennyire fejlett a motorikus készsége, milyen a viszonya a külvilággal, az őt körülvevő közösségekkel, sőt az is megállapítható, mit gondol saját magáról, milyen énkép birtokában van.
A pindurok többsége olyan két éves kora körül kezd el ismerkedni az alkotás folyamatával és eszközeivel. Ilyenkor próbálja ki először a zsírkrétát, a filctollat, a festékeket, a ceruzákat.
Az első időszakban csupán firkákat láthatunk a rajzlapokon, ilyen-olyan kriksz-krakszokat. Az viszont fontos lehet, hogy ezek a babarajzok, milyen színűek, hiszen a rajz színvilága a csemete érzelmi állapotát is tükrözi. Sőt, a különböző vonalvezetés is árulkodó: a szögletes vonalképzés erős akaratról árulkodnak, a fészek, vagy barlangforma viszont jó alkalmazkodó képességet tükrözhet.
Persze nem minden gyerek kezd el rajzolni két évesen, akad, aki csak később kezd el érdeklődni. Akkor sem kell aggódni, hogy három-négy éves kor körül sem látunk kivehető alakokat, formákat, inkább csak firkál a gyerek.
Ha az átlagot nézzük, akkor nagyjából három éves kor körül jelenik meg a rajzokon az ábrázolás szándéka, azonban az arányok még egyáltalán nem jól kivehetőek. Mivel ebben a korban még a gyermeki fantázia másként látja a világot, ezért jó néhány furcsaságot, ellentmondást is tapasztalhatunk ezeken a műveken. Jellemző, hogy ilyenkor nagy fejet, nagy szemeket, szájat, orrot rajzolnak a kicsik, az emberalakok törzse viszont kicsi, míg a végtagjaik végtelenül hosszúak.
Négy-hat éves korban már sokkal pontosabban, precízebben jelennek meg a különböző alakok és formák a papíron. Ugyan az arányok még mindig túlzóak, de a témáikban egyre szerteágazóbbak. Kedvelt témák: házak, királyok, királylányok, tündérek, boszorkányok, lovagok, különböző közlekedési eszközök, gyümölcsök, állatok.
Az iskolás korban már egészen új ábrázolási formákkal találkozhatunk, megjelennek az érzelmek a rajzokon. És kiderül az is, kinek van affinitása a képzőművészetekhez, vagy kinek nincs.
Fotó: sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.