Menü

Stressz: mozogjuk ki magunkból!

  • Dátum: 2013.02.04., 22:22

Bármilyen nyugodt vérmérsékletű is legyen valaki, a mai világban szinte lehetetlen elkerülni az idegességet okozó helyzeteket, kiradírozni tudatunkból a rossz híreket, kellemetlen történéseket. Aggódunk családtagjainkért, szeretteinkért, a házi kedvenceinkért, a munka és a határidők miatt. Így nem szabad csodálkoznunk, ha néha elkap az az érzés: elegem van, legszívesebben kifutnék a világból!

A baj az, hogy sokan nem ezt teszik. Mármint nem a mozgást választják. Pedig a felgyülemlett stressz legjobb ellenszere a sport. Hatására endorfin, boldogsághormon termelődik, ami az idegesség levezetése mellett segít a téli depresszió legyőzésében, csökkenti a fájdalomérzetet a testben, és persze jobb közérzetet okoz.

A leginkább a hosszabb ideig tartó, intenzív testmozgás ajánlott, mint a futás, úszás, vagy a kerékpározás, de könnyített változatként akár a takarítás vagy a kutyasétáltatás is segíthet. Nem csak a már említett testi-lelki okok miatt érdemes kicsit kiszellőztetni a fejünket, átmozgatni, lenyújtani az idegeskedéstől „beállt”, görcsös végtagokat, de közben, akár zenei aláfestés mellett lecsillapodhatunk, elterelhetjük a gondolatainkat.

Saját tapasztalatból tudom, néha ilyenkor jönnek a legjobb ötletek, esetleg a probléma megoldásának legmegfelelőbb módjai. Higgyük el, a mozgás után valamivel magabiztosabban, letisztultabban látjuk majd át a zűrös hétköznapok teendőit.

Bátran fussunk ki tehát kis időre a stressz világából, hogy aztán testileg, lelkileg, pszichésen felfegyverkezve térjünk vissza a mindennapok harcterére!

Fotó: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.