Menü

Stressz- Mit keres az életünkben?

  • Dátum: 2013.02.13., 10:15

Manapság népbetegségnek kikiáltott fogalom, pedig nemcsak pejoratív értelemben van jelen életünkben.

Egyre többször hangzik el a stressz, mint betegséget kiváltó ok. Mit kezdjünk vele, ha ennyire fenyeget minket? Hogyan iktathatjuk ki a mindennapjainkból? A stressz valóban befolyásoló tényező pszichikai és testi egészségünkre nézve, de vajon egyoldalúan negatív jelenségről van szó?

A stressz a mindennapjaink része, nem tudjuk kiiktatni teljesen életünkből, hiszen természetes eleme. Tulajdonképpen a környezettel való érintkezésünk során belső aktivációs szint változásáról van szó. Olyan fiziológiai, pszichológiai és viselkedéses válaszokról, amelyek az élethelyzetekhez való alkalmazkodást segítik. Korábban azt gondolták, hogy a stresszorok (bizonyos környezeti hatások) összegződnek és ezek fokozódása kimerültséget, fizikai és pszichológiai betegségeket idéznek elő. De ha belegondolunk a stressz nélkülözhetetlen, hiszen olyan többek között élettani hatásokat vált ki, mely segít összpontosítani energiáinkat, így tudunk alkalmazkodni a kihívást jelentő helyzetekhez.

Persze a stressz egészségkárosító hatása valós probléma lehet, többnyire közvetett módon befolyásolja szervezetünket. A krónikus stressz káros hatása kimutatható az immunrendszer működésében. Például ha egy egyetemista folyamatos stressz hatásnak van kitéve vizsgaidőszak alatt, kevésbé ellenállóbb az immunrendszere a vírusokkal szemben. Nyilván a stressz hatásait befolyásolja az adott egyén személyisége, korábbi tapasztalatai, lelki egyensúlya is, eszerint valaki „fogékonyabb” rá. Negatív következménye lehet a kiégés is, ami gyakran pont az ellenkező irányból „veselkedik” ránk, hiszen ez esetben főként a motivációs szint csökkenése, közönyösség érzése, cinikusság figyelhető meg.

De ha elszántak vagyunk, pszichológiai immunrendszert is kifejleszthetünk magunkban a negatív stressz ellen. Ennek elemei a következőek lehetnek, alkotói-kreatív tevékenység végzése, hobbi, amely az énhatékonyság és a sikeresség érzését növeli, valamint meg kell tanulnunk érzelmi válaszaink, reakcióink tudatos szabályozását is.

A stressz összetettebb tényezője életünknek, és nemcsak azok számára okozhat problémákat, akiket munkájuk révén érik ezek a negatív hatások. Gyerekek esetében is megfigyelhető a stressz káros hatása, ami hosszútávon az élet más területén is gondot okozhat, egyik figyelmeztető jele lehet a teljesítményromlás.

Fotó: sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.