Menü

Stressz- Mit keres az életünkben?

  • Dátum: 2013.02.13., 10:15

Manapság népbetegségnek kikiáltott fogalom, pedig nemcsak pejoratív értelemben van jelen életünkben.

Egyre többször hangzik el a stressz, mint betegséget kiváltó ok. Mit kezdjünk vele, ha ennyire fenyeget minket? Hogyan iktathatjuk ki a mindennapjainkból? A stressz valóban befolyásoló tényező pszichikai és testi egészségünkre nézve, de vajon egyoldalúan negatív jelenségről van szó?

A stressz a mindennapjaink része, nem tudjuk kiiktatni teljesen életünkből, hiszen természetes eleme. Tulajdonképpen a környezettel való érintkezésünk során belső aktivációs szint változásáról van szó. Olyan fiziológiai, pszichológiai és viselkedéses válaszokról, amelyek az élethelyzetekhez való alkalmazkodást segítik. Korábban azt gondolták, hogy a stresszorok (bizonyos környezeti hatások) összegződnek és ezek fokozódása kimerültséget, fizikai és pszichológiai betegségeket idéznek elő. De ha belegondolunk a stressz nélkülözhetetlen, hiszen olyan többek között élettani hatásokat vált ki, mely segít összpontosítani energiáinkat, így tudunk alkalmazkodni a kihívást jelentő helyzetekhez.

Persze a stressz egészségkárosító hatása valós probléma lehet, többnyire közvetett módon befolyásolja szervezetünket. A krónikus stressz káros hatása kimutatható az immunrendszer működésében. Például ha egy egyetemista folyamatos stressz hatásnak van kitéve vizsgaidőszak alatt, kevésbé ellenállóbb az immunrendszere a vírusokkal szemben. Nyilván a stressz hatásait befolyásolja az adott egyén személyisége, korábbi tapasztalatai, lelki egyensúlya is, eszerint valaki „fogékonyabb” rá. Negatív következménye lehet a kiégés is, ami gyakran pont az ellenkező irányból „veselkedik” ránk, hiszen ez esetben főként a motivációs szint csökkenése, közönyösség érzése, cinikusság figyelhető meg.

De ha elszántak vagyunk, pszichológiai immunrendszert is kifejleszthetünk magunkban a negatív stressz ellen. Ennek elemei a következőek lehetnek, alkotói-kreatív tevékenység végzése, hobbi, amely az énhatékonyság és a sikeresség érzését növeli, valamint meg kell tanulnunk érzelmi válaszaink, reakcióink tudatos szabályozását is.

A stressz összetettebb tényezője életünknek, és nemcsak azok számára okozhat problémákat, akiket munkájuk révén érik ezek a negatív hatások. Gyerekek esetében is megfigyelhető a stressz káros hatása, ami hosszútávon az élet más területén is gondot okozhat, egyik figyelmeztető jele lehet a teljesítményromlás.

Fotó: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.