Menü

Így fogj kezet: alapvető szabályok és hibák

  • Dátum: 2013.02.23., 20:39

Egy kézfogásban benne van az egész személyiséged. Épp ezért ez az üzleti életben különösen fontos „eszköz.” Főleg, ha rögtön jó benyomást szeretnél tenni partneredre. Bizonyos kultúrákban persze mások lehetnek a kézfogás szokásai.

Bármennyire is divatjamúlt dolognak tartjuk, fontos, hogy ismerjük a kézfogás alapvető szabályait. A bemutatkozásnál, az üzleti életben, az állásinterjún nem tudod a most rendkívül divatos puszival helyettesíteni. További fontos tudnivalókat gyűjtöttünk össze a kézfogásról.

- Kezdd szóbeli bemutatkozással! Mielőtt kinyújtod a kezed, mutatkozz be határozottan, érthetően! A kézfogás nem helyettesíti a beszédet. Bár egy hang nélkül is kiderül, hogy mennyire vagy ideges, esetleg agresszív.

- Az üzleti kézfogás legyen rövid és lényegretörő. Ha több, mint három-négy másodpercig tart (ez az ideális), lehet, hogy a másik fél kényelmetlenül érzi magát. Egyes felfogás szerint viszont a hosszú kézfogás a bizalom jele is lehet. A túl gyors változat arra utalhat: nincs időm, essünk túl a kötelezőkön, ne igazán érdekelsz.

- A kézfogás soha ne legyen erőszakos! Inkább tűnjön baráti gesztusnak, legyen tiszteletteljes!

- Ne rázd az egész válladat! Elég, ha csak az alkar dolgozik.

- Kerüld a „döglött hal” típusú kézfogást! (Ebben az esetben csak az ujjak találkoznak, a tenyerek nem simulnak össze.) Az üzleti életben ez nem sok jóval kecsegtet. Tudd, hogy a petyhüdt, puha kézfogású félre nem igazán számíthatsz. Nagy valószínűség szerint gyenge jellem. Esetleg undort vagy nemtetszést is kifejezhet a kézfogás ezen fajtája. Persze ez nem vonatkozik arra, aki egészségügyi okokból nem tud megfelelően kezet rázni. Ha állásinterjún ilyen a kézfogásod, ugyancsak nem sok jóra számíthatsz.

- Soha ne használj két kezet a bemutatkozáshoz. Ez túlságosan tolakodónak vagy személyeskedőnek tűnhet. (Barátok esetén megengedett.) Ezt egyébként politikusi kézfogásnak is nevezik. Talán épp azért, mert hamis, mesterségesen akar barátinak tűnni általa az illető.

- Izzadt tenyérrel ne fogjunk kezet! Ha nyirkos a kezünk, töröljük meg zsebkendővel vagy valamilyen nálunk lévő szövettel. Különben a másik személy zavarba jöhet.

- A Testbeszéd-kalauz arra is felhívja a figyelmet, hogy a nők, ha őszinte együttérzésüket akarják kifejezni, kerülik a kézfogást, inkább gyengéden tartják a másik kezét.

- Ha valaki a kézfogás során kissé elfordítja a másik kezét, és az övé kerül felülre, nyert helyzetben érzi magát.

- Ha még nem vagy profi, vagy gyakorlod a tökéletes kézfogás technikáját, és hibáznál, ne ess kétségbe. Több módon is mentheted a szituációt, például hangsúllyal, gyors bókkal, esetleg egy kedves kérdéssel.

Ki kinek nyújthat kezet?

Idősebb a fiatalabbnak, nő a férfinek, magasabb az alacsonyabb beosztásúnak, tanár/oktató a diáknak. Ha a férfi a női alkalmazottnak nem nyújt kezet, akkor az etikett szerint elmarad a kézfogás.

Forrás: eharmonia.hu
Fotó: sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.