Így fogj kezet: alapvető szabályok és hibák
- Dátum: 2013.02.23., 20:39
Egy kézfogásban benne van az egész személyiséged. Épp ezért ez az üzleti életben különösen fontos „eszköz.” Főleg, ha rögtön jó benyomást szeretnél tenni partneredre. Bizonyos kultúrákban persze mások lehetnek a kézfogás szokásai.
Bármennyire is divatjamúlt dolognak tartjuk, fontos, hogy ismerjük a kézfogás alapvető szabályait. A bemutatkozásnál, az üzleti életben, az állásinterjún nem tudod a most rendkívül divatos puszival helyettesíteni. További fontos tudnivalókat gyűjtöttünk össze a kézfogásról.
- Kezdd szóbeli bemutatkozással! Mielőtt kinyújtod a kezed, mutatkozz be határozottan, érthetően! A kézfogás nem helyettesíti a beszédet. Bár egy hang nélkül is kiderül, hogy mennyire vagy ideges, esetleg agresszív.
- Az üzleti kézfogás legyen rövid és lényegretörő. Ha több, mint három-négy másodpercig tart (ez az ideális), lehet, hogy a másik fél kényelmetlenül érzi magát. Egyes felfogás szerint viszont a hosszú kézfogás a bizalom jele is lehet. A túl gyors változat arra utalhat: nincs időm, essünk túl a kötelezőkön, ne igazán érdekelsz.
- A kézfogás soha ne legyen erőszakos! Inkább tűnjön baráti gesztusnak, legyen tiszteletteljes!
- Ne rázd az egész válladat! Elég, ha csak az alkar dolgozik.
- Kerüld a „döglött hal” típusú kézfogást! (Ebben az esetben csak az ujjak találkoznak, a tenyerek nem simulnak össze.) Az üzleti életben ez nem sok jóval kecsegtet. Tudd, hogy a petyhüdt, puha kézfogású félre nem igazán számíthatsz. Nagy valószínűség szerint gyenge jellem. Esetleg undort vagy nemtetszést is kifejezhet a kézfogás ezen fajtája. Persze ez nem vonatkozik arra, aki egészségügyi okokból nem tud megfelelően kezet rázni. Ha állásinterjún ilyen a kézfogásod, ugyancsak nem sok jóra számíthatsz.
- Soha ne használj két kezet a bemutatkozáshoz. Ez túlságosan tolakodónak vagy személyeskedőnek tűnhet. (Barátok esetén megengedett.) Ezt egyébként politikusi kézfogásnak is nevezik. Talán épp azért, mert hamis, mesterségesen akar barátinak tűnni általa az illető.
- Izzadt tenyérrel ne fogjunk kezet! Ha nyirkos a kezünk, töröljük meg zsebkendővel vagy valamilyen nálunk lévő szövettel. Különben a másik személy zavarba jöhet.
- A Testbeszéd-kalauz arra is felhívja a figyelmet, hogy a nők, ha őszinte együttérzésüket akarják kifejezni, kerülik a kézfogást, inkább gyengéden tartják a másik kezét.
- Ha valaki a kézfogás során kissé elfordítja a másik kezét, és az övé kerül felülre, nyert helyzetben érzi magát.
- Ha még nem vagy profi, vagy gyakorlod a tökéletes kézfogás technikáját, és hibáznál, ne ess kétségbe. Több módon is mentheted a szituációt, például hangsúllyal, gyors bókkal, esetleg egy kedves kérdéssel.
Ki kinek nyújthat kezet?
Idősebb a fiatalabbnak, nő a férfinek, magasabb az alacsonyabb beosztásúnak, tanár/oktató a diáknak. Ha a férfi a női alkalmazottnak nem nyújt kezet, akkor az etikett szerint elmarad a kézfogás.
Forrás: eharmonia.hu
Fotó: sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.