Menü

Lazítsuk el a tudatunkat!

  • Dátum: 2013.03.15., 21:21

A mai felgyorsult világunkban egyre nagyobb az igény arra, hogy megtaláljuk azt a módszert, amely segít feloldani a bennünk felgyülemlett feszültséget, a ránk nehezedő nyomást, levezetni a stresszt, a hétköznapok terhelését. A meditáció, a relaxáció az egyik legjobb eszköz a lazításhoz.

A meditáció olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, elengedjük a gondolatainkat, és lelkünket, bensőnket átengedjük a nyugalomnak. A cél lelki béke, a belső harmónia, a nyugalom megtalálása. A relaxáció, a meditáció egyfajta kikapcsolódás. Ilyenkor nem teszünk egyebet, mindössze koncentrálunk. Egy dologra koncentrálunk és ezáltal próbáljuk megélni az összes többi más dolgot.

A meditációt évezredek óta számos keleti kultúrában alkalmazzák, mert nemcsak kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet tudunk teremteni a segítségével, de még számos más előnye is van.

Segítségével egészségesebbek leszünk, mert figyelünk a légzésünkre, csökken a vérnyomásunk, nyugodtabbá válunk. Élesedik az elménk, javul a kommunikációnk, az összpontosításunk, a koncentrációnk. Közelebb kerülünk önmagunkhoz, a környezetünkben élőkhöz, az életfeladatunk megértéséhez.

A huszadik század egyik legnagyobb spirituális gondolkodójának Sri Chimnoyt tartják, aki számos könyvet írt a különböző meditációs technikákról. Szerinte a meditáció nem más, mint Isten nyelve. Úgy véli, ha tudni szeretnénk, mi Isten akarata az életünkben, akkor a meditáció az a nyelv, amit használnunk kell. A meditáció végső célja sem lehet más, mint Istennel való tudatos egyesülés.

Mielőtt meditációra szánnánk el magunkat, tudnunk kell, hogy nem elég pusztán öt-tíz percig csendben maradni és lehunyt szemmel ücsörögni, vagy feküdni. Igen fontos a testtartás, a gerinc legyen mindig egyenes, a test pedig laza. Aki ülve nem tudja egyenesen tartani hosszú ideig a gerincét, az inkább fekve próbáljon ellazulni.

A relaxálás tudatos erőfeszítést követel, de nem kőkemény koncentrációt. A föl-le cikázó gondolatokat, az értelmet le kell csendesíteni. Fontos, hogy a különböző zavaró tényezőket igyekezzünk kizárni az elménkből, ne hagyjuk, hogy bármi eltérítsen a szándékunktól. Próbáljuk megélni a teljes ürességet, a tiszta, egyszerű ellazulást. „Amikor az egész lényünk üressé válik, akkor belső lényünk végtelen békét, Fényt, üdvösséget tud lehívni, hogy belefolyjék ebbe az edénybe és megtöltse azt. Ez a meditáció.” _ mondja híres gondolkodó.

Sokaknak persze nem sikerül elsőre a teljes ellazulás. Ilyenkor nem árt, ha szakember segítségét kérjük, egy tapasztalt vezető sokat tud abban segíteni, hogy meditációnk sikeres legyen.

Mikor meditálunk helyesen? Amikor véget ért a meditálás, akkor pásztázzuk végig magunkat. Ahogy ilyenkor érezzük magunkat, abból megtudjuk, sikerült-e a relaxáció. Ha pozitív gondolatok áradnak szét bennünk, szeretettel nézünk a világra, a környezetünkre, a körülöttünk lévő emberekre, ha feltöltődtünk energiával, tettre készen várjuk az élet következő megoldandó feladatait, akkor sikeresen ellazultunk.

Természetesen nem mindenki tud elsőre meditálni, relaxálni. Ezt is gyakorolni kell, mint az életben minden mást. Számos technika létezik, hogy megtaláljuk a belső nyugalmat, a lelki békét. Aki megteheti, az válasszon maga mellé egy belső vezetőt, egy segítőt, aki a meditációs folyamatokban vezeti, de egyedül is szép sikereket lehet elérni, ha pontosan követjük a meditációs technikák utasításait.

Forrás: Sri Chimnoy _ Meditációs technikák
Fotó: sxc.hu

Az OCD negatív hatásai a magánéletre

Egyszerű meghatározása szerint a kényszerbeteg kénytelen olyasmire gondolni, amire nem akar gondolni, a feszültség oldására kénytelen olyat cselekedni, amit nem akar megtenni. A skizofréniával ellentétben a beteg tökéletesen tisztában van cselekedetei belső eredetével és abszurditásával, nem veszíti el a kapcsolatot a való világgal.

Szuperérzékenység, te mit tudsz róla?

Volt már olyan, hogy zavart egy bizonyos ruhadarab anyaga és nem tudtad elviselni magadon? Vagy esetleg egy film annyira felzaklatott, hogy elsírtad magad? Gondoltál már arra, hogy szuperérzékenység állhat a háttérben?

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.