Menü

Lazítsuk el a tudatunkat!

  • Dátum: 2013.03.15., 21:21

A mai felgyorsult világunkban egyre nagyobb az igény arra, hogy megtaláljuk azt a módszert, amely segít feloldani a bennünk felgyülemlett feszültséget, a ránk nehezedő nyomást, levezetni a stresszt, a hétköznapok terhelését. A meditáció, a relaxáció az egyik legjobb eszköz a lazításhoz.

A meditáció olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, elengedjük a gondolatainkat, és lelkünket, bensőnket átengedjük a nyugalomnak. A cél lelki béke, a belső harmónia, a nyugalom megtalálása. A relaxáció, a meditáció egyfajta kikapcsolódás. Ilyenkor nem teszünk egyebet, mindössze koncentrálunk. Egy dologra koncentrálunk és ezáltal próbáljuk megélni az összes többi más dolgot.

A meditációt évezredek óta számos keleti kultúrában alkalmazzák, mert nemcsak kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet tudunk teremteni a segítségével, de még számos más előnye is van.

Segítségével egészségesebbek leszünk, mert figyelünk a légzésünkre, csökken a vérnyomásunk, nyugodtabbá válunk. Élesedik az elménk, javul a kommunikációnk, az összpontosításunk, a koncentrációnk. Közelebb kerülünk önmagunkhoz, a környezetünkben élőkhöz, az életfeladatunk megértéséhez.

A huszadik század egyik legnagyobb spirituális gondolkodójának Sri Chimnoyt tartják, aki számos könyvet írt a különböző meditációs technikákról. Szerinte a meditáció nem más, mint Isten nyelve. Úgy véli, ha tudni szeretnénk, mi Isten akarata az életünkben, akkor a meditáció az a nyelv, amit használnunk kell. A meditáció végső célja sem lehet más, mint Istennel való tudatos egyesülés.

Mielőtt meditációra szánnánk el magunkat, tudnunk kell, hogy nem elég pusztán öt-tíz percig csendben maradni és lehunyt szemmel ücsörögni, vagy feküdni. Igen fontos a testtartás, a gerinc legyen mindig egyenes, a test pedig laza. Aki ülve nem tudja egyenesen tartani hosszú ideig a gerincét, az inkább fekve próbáljon ellazulni.

A relaxálás tudatos erőfeszítést követel, de nem kőkemény koncentrációt. A föl-le cikázó gondolatokat, az értelmet le kell csendesíteni. Fontos, hogy a különböző zavaró tényezőket igyekezzünk kizárni az elménkből, ne hagyjuk, hogy bármi eltérítsen a szándékunktól. Próbáljuk megélni a teljes ürességet, a tiszta, egyszerű ellazulást. „Amikor az egész lényünk üressé válik, akkor belső lényünk végtelen békét, Fényt, üdvösséget tud lehívni, hogy belefolyjék ebbe az edénybe és megtöltse azt. Ez a meditáció.” _ mondja híres gondolkodó.

Sokaknak persze nem sikerül elsőre a teljes ellazulás. Ilyenkor nem árt, ha szakember segítségét kérjük, egy tapasztalt vezető sokat tud abban segíteni, hogy meditációnk sikeres legyen.

Mikor meditálunk helyesen? Amikor véget ért a meditálás, akkor pásztázzuk végig magunkat. Ahogy ilyenkor érezzük magunkat, abból megtudjuk, sikerült-e a relaxáció. Ha pozitív gondolatok áradnak szét bennünk, szeretettel nézünk a világra, a környezetünkre, a körülöttünk lévő emberekre, ha feltöltődtünk energiával, tettre készen várjuk az élet következő megoldandó feladatait, akkor sikeresen ellazultunk.

Természetesen nem mindenki tud elsőre meditálni, relaxálni. Ezt is gyakorolni kell, mint az életben minden mást. Számos technika létezik, hogy megtaláljuk a belső nyugalmat, a lelki békét. Aki megteheti, az válasszon maga mellé egy belső vezetőt, egy segítőt, aki a meditációs folyamatokban vezeti, de egyedül is szép sikereket lehet elérni, ha pontosan követjük a meditációs technikák utasításait.

Forrás: Sri Chimnoy _ Meditációs technikák
Fotó: sxc.hu

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.