Menü

Lazítsuk el a tudatunkat!

  • Dátum: 2013.03.15., 21:21

A mai felgyorsult világunkban egyre nagyobb az igény arra, hogy megtaláljuk azt a módszert, amely segít feloldani a bennünk felgyülemlett feszültséget, a ránk nehezedő nyomást, levezetni a stresszt, a hétköznapok terhelését. A meditáció, a relaxáció az egyik legjobb eszköz a lazításhoz.

A meditáció olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, elengedjük a gondolatainkat, és lelkünket, bensőnket átengedjük a nyugalomnak. A cél lelki béke, a belső harmónia, a nyugalom megtalálása. A relaxáció, a meditáció egyfajta kikapcsolódás. Ilyenkor nem teszünk egyebet, mindössze koncentrálunk. Egy dologra koncentrálunk és ezáltal próbáljuk megélni az összes többi más dolgot.

A meditációt évezredek óta számos keleti kultúrában alkalmazzák, mert nemcsak kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet tudunk teremteni a segítségével, de még számos más előnye is van.

Segítségével egészségesebbek leszünk, mert figyelünk a légzésünkre, csökken a vérnyomásunk, nyugodtabbá válunk. Élesedik az elménk, javul a kommunikációnk, az összpontosításunk, a koncentrációnk. Közelebb kerülünk önmagunkhoz, a környezetünkben élőkhöz, az életfeladatunk megértéséhez.

A huszadik század egyik legnagyobb spirituális gondolkodójának Sri Chimnoyt tartják, aki számos könyvet írt a különböző meditációs technikákról. Szerinte a meditáció nem más, mint Isten nyelve. Úgy véli, ha tudni szeretnénk, mi Isten akarata az életünkben, akkor a meditáció az a nyelv, amit használnunk kell. A meditáció végső célja sem lehet más, mint Istennel való tudatos egyesülés.

Mielőtt meditációra szánnánk el magunkat, tudnunk kell, hogy nem elég pusztán öt-tíz percig csendben maradni és lehunyt szemmel ücsörögni, vagy feküdni. Igen fontos a testtartás, a gerinc legyen mindig egyenes, a test pedig laza. Aki ülve nem tudja egyenesen tartani hosszú ideig a gerincét, az inkább fekve próbáljon ellazulni.

A relaxálás tudatos erőfeszítést követel, de nem kőkemény koncentrációt. A föl-le cikázó gondolatokat, az értelmet le kell csendesíteni. Fontos, hogy a különböző zavaró tényezőket igyekezzünk kizárni az elménkből, ne hagyjuk, hogy bármi eltérítsen a szándékunktól. Próbáljuk megélni a teljes ürességet, a tiszta, egyszerű ellazulást. „Amikor az egész lényünk üressé válik, akkor belső lényünk végtelen békét, Fényt, üdvösséget tud lehívni, hogy belefolyjék ebbe az edénybe és megtöltse azt. Ez a meditáció.” _ mondja híres gondolkodó.

Sokaknak persze nem sikerül elsőre a teljes ellazulás. Ilyenkor nem árt, ha szakember segítségét kérjük, egy tapasztalt vezető sokat tud abban segíteni, hogy meditációnk sikeres legyen.

Mikor meditálunk helyesen? Amikor véget ért a meditálás, akkor pásztázzuk végig magunkat. Ahogy ilyenkor érezzük magunkat, abból megtudjuk, sikerült-e a relaxáció. Ha pozitív gondolatok áradnak szét bennünk, szeretettel nézünk a világra, a környezetünkre, a körülöttünk lévő emberekre, ha feltöltődtünk energiával, tettre készen várjuk az élet következő megoldandó feladatait, akkor sikeresen ellazultunk.

Természetesen nem mindenki tud elsőre meditálni, relaxálni. Ezt is gyakorolni kell, mint az életben minden mást. Számos technika létezik, hogy megtaláljuk a belső nyugalmat, a lelki békét. Aki megteheti, az válasszon maga mellé egy belső vezetőt, egy segítőt, aki a meditációs folyamatokban vezeti, de egyedül is szép sikereket lehet elérni, ha pontosan követjük a meditációs technikák utasításait.

Forrás: Sri Chimnoy _ Meditációs technikák
Fotó: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.