A törékeny önbizalom
- Dátum: 2013.03.17., 19:26
Önbizalma mindenkinek van, valakinek kevés, van, akinek túl sok is. Érdekes, hogy egy ember véleménye azonban mennyire meg tudja rengetni.
Az ember legyen tisztában önmagával. Lehet kritizálni magunkat, persze mértékkel, de azért ne legyünk túlságosan kíméletlenek magunkkal. Észrevehetünk hibákat, megállapíthatjuk, min kellene változtatnunk, de például ne tűzzünk magunk elé lehetetlen célokat, amiket nagyon jól tudunk, hogy nem fogunk tudni elérni. Így már eleve el is vágtunk minden utat ahhoz, hogy bármit is elérjünk.
Érdekes, hogy egy amúgy, egészséges önbizalmú embert, egy rosszakaró vagy egy nem jó barát egy szúrós megjegyzéssel mennyire le tudja rombolni a magunkról kialakított képet. Elég egy túlzott kritika és máris el hisszük, hogy több felesleg van rajtunk, mit gondoltuk, ráncosabb az arcunk, mint gondoltuk vagy rosszabbul öltözünk, mint ahogy azt mi látjuk.
Nem feltétlenül kell azonban mindezt elhinni. Elég egy féltékeny „barátnő”, egy ellenszenves kollega, egy ellenség, és már alá is ásta önbizalmunkat. Próbáljuk realistán nézni magunkat, tényleg felfogni azt, amit a tükörben látunk, elfogadni magunkat olyannak, amilyenek vagyunk a hibáinkkal együtt. Vannak javítható hibák, ha ezeket észrevesszük és dolgozunk rajta, már nem érinthetnek minket érzékenyen a szurkálódások, hiszen teszünk ellene, és a rosszindulatú megjegyzések is leperegnek rólunk.
Fotó:
sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.