Menü

Zenét receptre is?

  • Dátum: 2013.03.21., 11:32

A zene gyógyító, nyugtató, serkentő, hatását már több ezer évvel ezelőtt ismerték és tudatosan alkalmazták az indiai, a görög és más népek bölcsei.

A természeti népek ma is termékenységi táncot járnak, munka és harci dalokkal bíztatják magukat, s az anyák szerte a nagyvilágban énekelve ringatják gyermekeiket. Dr. Sandra Trehub, a Torontói Egyetem kutatója 2-6 hónapos korú csecsemők zenei preferenciáját vizsgálta. Azt tapasztalta, hogy a gyermekek az összhangzatos akkordokat jobban kedvelik, mint a disszonáns hangzatokat. Arra a következtetésre jutott, hogy a zenei hallás alapjai velünk született készségek, és nem kulturális hozadékok.A zeneterápia középpontjában a test-lélek-szellem helyreállítása áll, melyet hangok segítségével érnek el orvostudományi, pszichológiai, terápiás eljárás révén.

Országonként változó, hogy a zeneterápiát mennyire fogadják el, alkalmazzák. A németek körében annyira népszerű a zeneterápia, hogy a biztosítók, az egészségpénztárak a zeneterápiás kezeléseket is támogatják, sőt mint egészségügyi szolgáltatást, receptre lehet kapni zeneterápiás CD-t. Ausztriában 2008 óta hivatalosan is gyógymód.

A zeneterápia a személyiségfejlesztésben is fontos szerepet kap. A zene révén ugyanis olyan érzelmek, képzett társítások keletkeznek, amely új emberré varázsolhatja azt, aki hallgatja. Platón kifejti, hogy a zene feladata lelkünk rendezetlen útjait elrendezni, és összhangba hozni minket magunkkal.

Fotó:
sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.