Egy óra sötétség
- Dátum: 2013.03.22., 13:08
A Föld Órája elnevezésű mozgalom idei elsötétítését március 23-án tartják, hazánkban pedig 20 óra 30 perckor hunynak ki a fények az akcióban részt vevő városok egyes helyein, vállalatoknál, magánszemélyeknél, lehet, hogy épp Nálad is, Kedves Olvasó.
A Föld Órája mozgalmat a World Wide Fund of Nature (WWF), vagyis magyarul a Természetvédelmi Világalap hívta életre 2007-ben. A legnagyobb civil természetvédelmi szervezet ezen a napon (minden év márciusának utolsó szombatján) arra kéri a háztartásokat, a vállalkozásokat, intézményeket, városokat, kormányokat, hogy egyetlen óra erejéig kapcsolják le és ki a számukra nem létfontosságú elektromos berendezéseket, lámpákat, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a klímaváltozás elleni cselekvés szükségességére. A kezdeményezés 2007-ben az ausztráliai Sydney-ből indult és egy év múlva vált világméretűvé. Természetesen hazánk is ekkor csatlakozott a mozgalomhoz.
Az akció 2011-ben kiegészült egy másik felhívással is, miszerint tegyünk fogyasztás csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is.
A globális villanyoltáshoz évről, évre egyre többen csatlakoznak, tavaly például a világ tíz legnépesebb városa közül kilenc részt vett az akcióban, de elsötétült 1551 nevezetesség és 89 főváros is. Összesen pedig 135 országban tartották meg az elsötétítési rendezvényt.
Hazánkban az első évben mindössze négy település csatlakozott, azóta ez a szám rohamosan növekszik minden esztendőben. Az idén 150-nél is több település jelezte részvételi szándékát, és több ezer magánember, több száz oktatási intézmény, vállalat, bank is vállalta, hogy hatvan perc erejéig kikapcsolja a szükségtelen elektromos eszközöket.
Az idén a Nagy Lekapcsoló Eseményt a West End Milliennium Tetőkertjén rendezik meg, ahol az odalátogatók közösen nézhetik meg, amint Budapest legfőbb nevezetességei és szimbolikus épületei sötétbe borulnak, így például a Citadella, a Lánchíd, vagy a Budai Vár. A szervezők arra hívták fel a figyelmet, hogy természetesen az utcai lámpák, jelzőlámpák és egyéb biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak. A háztartásokban pedig mindenki tartsa szem előtt a biztonságot, lehetőleg mindenki tartson kéznél alternatív fényforrást, lehetőleg gyertyát.
Fotó:
sxc.hu
Kapcsolódó cikkünk:
Jakabos Zsuzsanna otthonról hozza a környezettudatos gondolkodást
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.