Menü

Testedzés mellett agy-aerobic a fittségért

  • Dátum: 2013.03.22., 21:37

A mai leterhelt világban nem elegendő csak a testünk edzésére figyelni, éppen olyan fontos, hogy anyunkat is tornáztassuk, hogy szellemileg fiatalok maradjunk.

Nem is gondolnánk, hogy agyunk képességét is fenn tudjuk tartani egészen késő öregkorunkig. Ennek legegyszerűbb mondja, hogy agyunkat intenzíven minden nap használjuk, így megállíthatjuk agysejtjeink zsugorodását. Az egyszerű magyarázat abban rejlik, hogy a használatban lévő agysejtek magvastagodnak, mint az izmok, így okosabbak leszünk.

Tudósok megállapították, hogy nem csak a idegsejtek a felelősek az intelligenciáért, hanem a gliasejtek, vagyis a fehér agysejtek. Ennek tornáztatására találták ki az agy-aerobicot.

Ezzel a módszerrel emlékező képességünk bővül, mert a bal agyféltekét összeköti a jobb agyféltekével. A bal agyfélteke működése felelős a nyelv és a logika használatért, a jobb agyfélteke pedig a képek és az érzelmek megjegyzéséért.

Néhány hasznos tipp, amellyel tornáztathatjuk agyunkat:

- Olvass tudatosan olyan cikkeket, amelyeket egyébként nem olvasnál el. Így új adatvonalakat építhetsz ki az agyadban.

- Használd tudatosan a testbeszédet, és próbálj olvasni mások gesztusaiból.

- Fordítsd meg a dolgokat: ha balkezes vagy, végezz bizonyos feladatokat jobb kézzel (vagy fordítva, jobbkezesként bal kézzel). Próbálj hátrafelé menni, és végezz olyan tornagyakorlatokat, ahol a jobb és bal kezed, illetve a jobb és bal lábad teljesen ellentétes mozdulatsort végez. Az agysejtjeid így aktivizálódnak.

- Gyakorold a képbeszédet. A hallott (olvasott) szöveget saját emlékeid, élményeid vagy fantáziád alapján jelenítsd meg, gondold végig, és így memorizáld. Amit így megjegyzel, azt soha többé nem fogod elfelejteni.

Az agykutatók kedveskednek a kevésbé fitt embereknek is, ugyanis bebizonyították, hogy a délutáni alvás helyreállítja az agyműködést, és sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek alvás után, mint előtte.

Fotó: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.