Menü

Testedzés mellett agy-aerobic a fittségért

  • Dátum: 2013.03.22., 21:37

A mai leterhelt világban nem elegendő csak a testünk edzésére figyelni, éppen olyan fontos, hogy anyunkat is tornáztassuk, hogy szellemileg fiatalok maradjunk.

Nem is gondolnánk, hogy agyunk képességét is fenn tudjuk tartani egészen késő öregkorunkig. Ennek legegyszerűbb mondja, hogy agyunkat intenzíven minden nap használjuk, így megállíthatjuk agysejtjeink zsugorodását. Az egyszerű magyarázat abban rejlik, hogy a használatban lévő agysejtek magvastagodnak, mint az izmok, így okosabbak leszünk.

Tudósok megállapították, hogy nem csak a idegsejtek a felelősek az intelligenciáért, hanem a gliasejtek, vagyis a fehér agysejtek. Ennek tornáztatására találták ki az agy-aerobicot.

Ezzel a módszerrel emlékező képességünk bővül, mert a bal agyféltekét összeköti a jobb agyféltekével. A bal agyfélteke működése felelős a nyelv és a logika használatért, a jobb agyfélteke pedig a képek és az érzelmek megjegyzéséért.

Néhány hasznos tipp, amellyel tornáztathatjuk agyunkat:

- Olvass tudatosan olyan cikkeket, amelyeket egyébként nem olvasnál el. Így új adatvonalakat építhetsz ki az agyadban.

- Használd tudatosan a testbeszédet, és próbálj olvasni mások gesztusaiból.

- Fordítsd meg a dolgokat: ha balkezes vagy, végezz bizonyos feladatokat jobb kézzel (vagy fordítva, jobbkezesként bal kézzel). Próbálj hátrafelé menni, és végezz olyan tornagyakorlatokat, ahol a jobb és bal kezed, illetve a jobb és bal lábad teljesen ellentétes mozdulatsort végez. Az agysejtjeid így aktivizálódnak.

- Gyakorold a képbeszédet. A hallott (olvasott) szöveget saját emlékeid, élményeid vagy fantáziád alapján jelenítsd meg, gondold végig, és így memorizáld. Amit így megjegyzel, azt soha többé nem fogod elfelejteni.

Az agykutatók kedveskednek a kevésbé fitt embereknek is, ugyanis bebizonyították, hogy a délutáni alvás helyreállítja az agyműködést, és sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek alvás után, mint előtte.

Fotó: sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.