Menü

Migrén vagy „mezei” fejfájás?

  • Dátum: 2013.04.02., 22:36

Kevesen tudják csak, hogy az orvostudomány közel 150 féle fejfájást különböztet meg, ezek közül csak egyik a migrén, ami sok ember életét megkeseríti. De milyen tünetekkel jár, mi okozza, és milyen kezelést javasolnak az orvosok?

A migrén genetikai okokra is visszavezethető, és főként női ágon öröklődik, de fontos tudni, hogy életmódbeli tényezők is meghatározóak ebben a makacs betegségben.

De mielőtt részletesebben megismerkednénk a migrén tüneteivel és kezelési módjaival, kezdjük az alapoknál! Alapvetően elsődleges és másodlagos fejfájásról beszélhetünk. Az elsődleges típus hátterében nincs más betegség, míg a másodlagos esetében a fejfájás tünete más egészségügyi problémának, például magas vérnyomásnak, arcüreggyulladásnak.

A migrén az elsődleges típusba sorolható, vagyis nem valamilyen másik betegség tüneteként jelentkezik, genetikailag hajlamosak lehetünk rá, környezeti tényezők hatására pedig változó gyakorisággal törhet ránk.

De mi a különbség a migrén és más fejfájások között? Egy átlagos, úgy nevezett hétköznapi fejfájás általában tarkó tájékon jelentkezik, 10-es skálán körülbelül 5-ös erősségű, a munkát nem kell miatta abbahagyni, főként front idején törhet ránk. A migrén ezzel szemben egy sokkal erősebb fájdalmat jelent, ami már akadályozza a napi tevékenység elvégzését, szinte kivétel nélkül mindig hányingerrel vagy hányással jár. Továbbá jellemző tünete még a fény- és hangérzékenység, időben elhúzódhat, és többnyire féloldali fájdalmat jelent.

Az orvosok szerint ugyan genetikai okokra is visszavezethető a migrén, mégis az életmóddal erősen befolyásolható. A rendszeres mozgással, a megfelelő mennyiségű folyadék bevitellel, megfelelő minőségű alvással csökkenthetjük a migrén gyakoriságát. Ha viszont keveset alszunk, ülő munkát végzünk, és nem sportolunk, valamint sok kávét fogyasztunk, akkor az eleve meglévő hajlamot erősítjük fel, megsokszorozva ezzel a migrének számát életünkben.

A rendszeres fájdalomcsillapító használat függőséget okozhat, például amennyiben valaki heti 2-nél több pirulát szed be, akkor ez évek alatt fájdalomcsillapító megvonásos fejfájást idézhet elő. Bár az életmód változtatás nem elhanyagolható szempont a migrén kezelésében, ha jelentkezik a fájdalom, érdemes gyógyszert bevenni. Orvosok szerint terhesség alatt is inkább vegyünk be gyógyszert, ha jelentkezik a migrén, mivel a görcsös fájdalom rossz hatással lehet a magzat fejlődésére.

Aki hajlamos a migrénre, érdemes átgondolnia életmódját, bizonyos változtatásokkal ugyanis szinten tartható a betegség. A sport és a rendszeres alvás mellett, a táplálkozás is meghatározó lehet. Megfigyelések szerint például erősítheti a migrén kialakulását a bor fogyasztása, a sajt, valamint a csokoládé is, a tartósítószerek pedig különösen rossz hatással vannak rá.

Fotó: sxc.hu

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.