Menü

Migrén vagy „mezei” fejfájás?

  • Dátum: 2013.04.02., 22:36

Kevesen tudják csak, hogy az orvostudomány közel 150 féle fejfájást különböztet meg, ezek közül csak egyik a migrén, ami sok ember életét megkeseríti. De milyen tünetekkel jár, mi okozza, és milyen kezelést javasolnak az orvosok?

A migrén genetikai okokra is visszavezethető, és főként női ágon öröklődik, de fontos tudni, hogy életmódbeli tényezők is meghatározóak ebben a makacs betegségben.

De mielőtt részletesebben megismerkednénk a migrén tüneteivel és kezelési módjaival, kezdjük az alapoknál! Alapvetően elsődleges és másodlagos fejfájásról beszélhetünk. Az elsődleges típus hátterében nincs más betegség, míg a másodlagos esetében a fejfájás tünete más egészségügyi problémának, például magas vérnyomásnak, arcüreggyulladásnak.

A migrén az elsődleges típusba sorolható, vagyis nem valamilyen másik betegség tüneteként jelentkezik, genetikailag hajlamosak lehetünk rá, környezeti tényezők hatására pedig változó gyakorisággal törhet ránk.

De mi a különbség a migrén és más fejfájások között? Egy átlagos, úgy nevezett hétköznapi fejfájás általában tarkó tájékon jelentkezik, 10-es skálán körülbelül 5-ös erősségű, a munkát nem kell miatta abbahagyni, főként front idején törhet ránk. A migrén ezzel szemben egy sokkal erősebb fájdalmat jelent, ami már akadályozza a napi tevékenység elvégzését, szinte kivétel nélkül mindig hányingerrel vagy hányással jár. Továbbá jellemző tünete még a fény- és hangérzékenység, időben elhúzódhat, és többnyire féloldali fájdalmat jelent.

Az orvosok szerint ugyan genetikai okokra is visszavezethető a migrén, mégis az életmóddal erősen befolyásolható. A rendszeres mozgással, a megfelelő mennyiségű folyadék bevitellel, megfelelő minőségű alvással csökkenthetjük a migrén gyakoriságát. Ha viszont keveset alszunk, ülő munkát végzünk, és nem sportolunk, valamint sok kávét fogyasztunk, akkor az eleve meglévő hajlamot erősítjük fel, megsokszorozva ezzel a migrének számát életünkben.

A rendszeres fájdalomcsillapító használat függőséget okozhat, például amennyiben valaki heti 2-nél több pirulát szed be, akkor ez évek alatt fájdalomcsillapító megvonásos fejfájást idézhet elő. Bár az életmód változtatás nem elhanyagolható szempont a migrén kezelésében, ha jelentkezik a fájdalom, érdemes gyógyszert bevenni. Orvosok szerint terhesség alatt is inkább vegyünk be gyógyszert, ha jelentkezik a migrén, mivel a görcsös fájdalom rossz hatással lehet a magzat fejlődésére.

Aki hajlamos a migrénre, érdemes átgondolnia életmódját, bizonyos változtatásokkal ugyanis szinten tartható a betegség. A sport és a rendszeres alvás mellett, a táplálkozás is meghatározó lehet. Megfigyelések szerint például erősítheti a migrén kialakulását a bor fogyasztása, a sajt, valamint a csokoládé is, a tartósítószerek pedig különösen rossz hatással vannak rá.

Fotó: sxc.hu

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.