Testünk energiaközpontjai
- Dátum: 2013.04.04., 14:16
A csakrák testünk egymással kommunikáló energiaközpontjai, amelyek a gerinc legalsó pontja és a fejtető között helyezkednek el. Mindegyiknek megvan a maga funkciója, sebessége, színe. Indiában már négyezer éve ismerik és alkalmazzák a csakrák rendszerét, amely az ajurvédikus medicina egyik alapja.
A csakra eredetileg szanszkrit szó, jelentése kerék, vagy korong. Másutt lótusznak is hívják őket. Az óramutató járásával megegyező irányban mozognak bennünk, láthatatlan módon kapcsolódnak össze egymással és velünk. Az indiai tanítások szerint a csakrákon keresztül áramlik az energia, az élethez szükséges erő bennünk. A csakrák ezt az energiát befogadják és feldolgozzák. Működésük szabályozzák az életfolyamatainkat, összekötik a testet és lelket, valamint egyfajta összekötő kapcsot jelentenek az ember és az univerzum között.
A csakrák nem kézzel fogható szervek, érzékszerveinkkel felfoghatatlan energiaközpontok, a transzcendens életerő központjai. A csakrák minősége, működése a szellemi és értelmi fejlettségünkkel arányos. A nagyobb, kiterjedtebb, magasabb rezgési frekvenciával rendelkező csakrák több energiával dolgoznak.
A hét nagy csakra a gyökércsakrából kiindulva halad fölfelé a koronacsakra felé. Fontos tudni, ha valamelyik csakrában megbomlik az egyensúly, nem megfelelő a működése, energiahiány lép fel, akkor a mi belső nyugalmunk is megbomlik, betegségek alakulhatnak ki. A csakrák harmónikus működése az ember egészséges szellemi és fizikai fejlődésének a feltétele. A hét nagy csakrán kívül több mellékcsakra is létezik, amik a tenyerünkön és a talpunkon találhatóak meg.
A különböző félelmek, a szorongás, az agresszió, a negatív gondolatok egyfajta dugulást okozhatnak a csakrákban, így az életenergiák nem tudnak szabadon áramlani és kialakulnak a különböző nyavalyák. Érdemes tehát mindent pozitív oldalról megközelíteni, a szépre, a jóra koncentrálni és mindenben meglátni a jót, a nehézségeket feladatként felfogni. A csakrák megnyitásával, harmonizálásával csodálatos eredményeket érhetünk el a gyógyításban és a megelőzésben egyaránt.
Következő írásunkban megismerkedhetnek magukkal a csakrákkal is.
Fotó:
sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.