Rémálmok-mit tudunk tenni ellenük?
- Dátum: 2013.04.10., 13:41
Az álmok képek, amelyeket alvás közben látunk, és néha igen heves érzelmeket válthatnak ki belőlünk. Vannak olyanok, amikre már felébredés után rögtön nem emlékszünk, de a szörnyűbbek végigkísérhetnek egész napon keresztül.
Általában az ilyen rémálmok során valami olyan problémával találjuk szemben magunkat, amit nem tudunk megoldani, vagy hiába próbálkozunk, az álombéli testünk nem reagál. Például segítségért szeretnénk kiabálni, de nem jön ki hang a torkunkon, vagy elfutnánk valami elől, de a lábaink nem, vagy csak nagyon lassan reagálnak. Ilyenkor általában fel is ébredünk, a legtöbbször rájövünk, hogy csak álom volt az egész és próbálunk visszaaludni. Rosszabb helyzetben az is előfordulhat, hogy annyira erős érzelmi megrázkódtatás ér minket, hogy felriadás után még az álom okozta sokkhatás alatt állunk, ilyenkor nem csoda, ha egy-két könnycseppet elmorzsol az ember, vagy akár, hangos zokogásban tör ki.
Bár megelőző jó ellenszer nincsen, hacsak nem egy esti nasi vagy nehéz étel okozza a feszültséget a testben, utólag könnyebb orvosolni a problémát. A legegyszerűbb, ha még ébren, a felriadást követően, végiggondoljuk a szituációt, és a lehető legjobb, vagy akár legviccesebb folytatást gondoljuk hozzá. Így ha esetleg visszaalvásnál ugyanabban az álomban találjuk magunkat, már mi irányíthatjuk a befejezést. Ha valakinek nincs jó képzelőereje, vagy semmi áron nem akar visszacsöppeni a rémálom közepére, az is jó megoldás, ha életének egy örömteli eseményére emlékszik vissza, én például rendszeresen egyik általános iskolás anyák napi ünnepélyt szoktam választani, akkor én boldog voltam a fellépés miatt, édesanyám a virág és az élmény miatt, így biztosan megnyugtat és már nem a rémálomra gondolok.
De ha valakinek van fantáziája, az elképzelhet egy szuperhőst, aki megmenti, egy bűvészkalapot, amiből előhúz egy magnetofont, amitől mindenki hallja a hangját, vagy egyszerűen csak hirtelen fekete öves karatés lesz és elintézi a gonosztevőt.
Fotó:
sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.