Menü

Rémálmok-mit tudunk tenni ellenük?

  • Dátum: 2013.04.10., 13:41

Az álmok képek, amelyeket alvás közben látunk, és néha igen heves érzelmeket válthatnak ki belőlünk. Vannak olyanok, amikre már felébredés után rögtön nem emlékszünk, de a szörnyűbbek végigkísérhetnek egész napon keresztül.

Általában az ilyen rémálmok során valami olyan problémával találjuk szemben magunkat, amit nem tudunk megoldani, vagy hiába próbálkozunk, az álombéli testünk nem reagál. Például segítségért szeretnénk kiabálni, de nem jön ki hang a torkunkon, vagy elfutnánk valami elől, de a lábaink nem, vagy csak nagyon lassan reagálnak. Ilyenkor általában fel is ébredünk, a legtöbbször rájövünk, hogy csak álom volt az egész és próbálunk visszaaludni. Rosszabb helyzetben az is előfordulhat, hogy annyira erős érzelmi megrázkódtatás ér minket, hogy felriadás után még az álom okozta sokkhatás alatt állunk, ilyenkor nem csoda, ha egy-két könnycseppet elmorzsol az ember, vagy akár, hangos zokogásban tör ki.

Bár megelőző jó ellenszer nincsen, hacsak nem egy esti nasi vagy nehéz étel okozza a feszültséget a testben, utólag könnyebb orvosolni a problémát. A legegyszerűbb, ha még ébren, a felriadást követően, végiggondoljuk a szituációt, és a lehető legjobb, vagy akár legviccesebb folytatást gondoljuk hozzá. Így ha esetleg visszaalvásnál ugyanabban az álomban találjuk magunkat, már mi irányíthatjuk a befejezést. Ha valakinek nincs jó képzelőereje, vagy semmi áron nem akar visszacsöppeni a rémálom közepére, az is jó megoldás, ha életének egy örömteli eseményére emlékszik vissza, én például rendszeresen egyik általános iskolás anyák napi ünnepélyt szoktam választani, akkor én boldog voltam a fellépés miatt, édesanyám a virág és az élmény miatt, így biztosan megnyugtat és már nem a rémálomra gondolok.

De ha valakinek van fantáziája, az elképzelhet egy szuperhőst, aki megmenti, egy bűvészkalapot, amiből előhúz egy magnetofont, amitől mindenki hallja a hangját, vagy egyszerűen csak hirtelen fekete öves karatés lesz és elintézi a gonosztevőt.

Fotó:
sxc.hu

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.