Facebook az agykarbantartó
- Dátum: 2013.04.20., 21:28
A hírek szerint a volt katolikus pápa, XVI. Benedek 76 éves kora ellenére is használ közösségi oldalakat. Egy nemrégiben végzett amerikai felmérés szerint pedig a Facebook használata javítja az idősek mentális képességeit. Azok a 68 és 91 év közöttiek, akiket facebookozni tanítottak, 25 százalékkal jobban teljesítettek az agyi kapacitásukat felmérő teszteken.
Az Arizonai Egyetem kutatói szerint a Facebook-használat az agy élesen tartásának legjobb módja. A felméréshez olyan idős embereket választottak ki, akik előtte nem, vagy csak alig ismerték a közösségi oldalakat. A vizsgált személyeket két csoportra bontották. Az egyik kísérleti csoport tagjait megtanították facebookozni, és arra kérték meg, hogy találjanak ismerősöket és naponta legalább egyszer tegyenek közzé valamit. A második csoportnak egy online naplót kellett írnia, amelynél viszont nem volt közösségi megosztási lehetőség.
A kísérlet előtt és után is kitöltettek a résztvevőkkel egy kognitív képességeket felmérő tesztet, amely a folyamatos figyelmet, és a rövid-távú memóriát vizsgálta. A felmérés után azt találták, hogy akik használták a Facebookot, azok 25százalékkal jobban teljesítettek, mint korábban, illetve megelőzték a másik csoportot, akik eredményeikben nem mutattak változást. Janelle Wohltmann, az Arizoniai Egyetem pszichológiai osztályának kutatója szerint a Facebookon nagyon sok ember tesz közzé dolgokat, állandóan új információk jelennek meg.
Fókuszálni kell az új információkra és ezért meg kell szabadulni a régitől. Folyamatosan frissíteni kell, hogy mi áll a figyelem középpontjában. Vagyis valószínűleg a weboldal folyamatosan frissülő tulajdonságának köszönhető a mentális teljesítmény növekedése.
Fotó:
pixabay.com
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.