A változás természetes
- Dátum: 2013.04.28., 16:20
Egy-két évszázaddal ezelőtt a nők még tragédiaként élték meg a menopauzát, mostanra azonban inkább elfogadott, hogy egyfajta felszabadulás. A menopauza a nők életének természetes velejárója: miután ez bekövetkezik, megszűnnek a havi vérzések, a petefészkekből tehát már nem válnak le a megtermékenyítésre alkalmas petesejtek.
A petesejtek termelődésének megszűnésével párhuzamosan a női nemi hormonok, például az ösztrogén és a progeszteron termelődése is csökkenni kezd. Ezek a változások természetesen nem egyik napról a másikra következnek be: a havi vérzések teljes megszűnése akár tíz évig is eltarthat. A menopauza legjellemzőbb tünetei közé tartoznak a hőhullámok és a hangulatingadozások, felléphet továbbá vaginális szárazság is. Vannak, akiknél átmenetileg csökken a koncentráló képesség, alvászavarok léphetnek fel. A változókor következménye lehet a csontritkulás, megnövekedhet a szívbetegségek lehetősége.
Nem egy nő esik ebben az időszakban depresszióba. Sokakban megfogan az a kérdés, hogy ha nem képesek már a gyerekszülésre, akkor hogyan nevezhetik magukat egyáltalán nőnek. Ez az érzés természetes, hiszen a női szervek "leállása" okozhatja a nőiség elveszítésének érzését, de ne felejtsük el, hogy egy nőt nem csak a működő méhe teszi nővé. A nőiség sokkal összetettebb fogalom, mint csupán gyermekszülés képessége.
Egy másik önértékelési probléma forrás lehet, a külső megváltozása. A legtöbb ötvenen felüli nő alakja megváltozik. Ez lehet egész egyszerűen az életmód megváltozásának következménye is, s nem kétségbe esni kell tőle, hanem testedzéssel, életmód váltással tenni ellene.
Fotó:
sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.