Menü

Kegyesek és kegyetlenek

  • Dátum: 2013.05.18., 21:56

A hazugságok közül meg szoktunk különböztetni kicsit és nagyot, illetve jó- és rossz szándékút. Egyvalami azonban közös: sokszor egyszerűen nem veszünk tudomást róluk.

Egy közelmúltban lezárult kutatás szerint az emberek viszonylag könnyen túllépnek a mellébeszélésen. Ez pszichológusok szerint amiatt van, mert mások megfigyelésének az az elsődleges célja, hogy véleményt formáljunk róluk, és ezért könnyebben elfogadjuk a kisebb hazugságokat, ferdítéseket.

A kutatók rávilágítanak, a hazugságok leleplezésének a legjobb módja a figyelem. Pontosabban az alapos és részletes odafigyelés. Ez a gyakorlatban sokszor nehezebb, mint amilyennek hangzik. Sokszor észre sem vesszük, ha beszélgetőpartnerünk lódít, vagy terel, azaz nem a kérdésre válaszol. Ezt úgy tudjuk kiszűrni, ha magára a kérdésre pontosan emlékszünk és a reagálásra is odakoncentrálunk.

A mellébeszélés persze nem mindig bűn. Sőt, kifejezetten hasznos arra, hogy feleslegesen nem bántsunk meg valakit. Persze a határokat tudni kell a kegyes és kegyetlen hazugság között és azt sem érdemes elfelejteni, hogy ha valaki elkezdi, könnyen „lódítás-spirálba” kerül.

A hazugság persze egy nagyon bonyolult fogalom. Rengeteg szempontból lehet vizsgálni, filozófiai, vallási és biológiai oldalról is számos kutatás készült róla. Hazugsággal az élet minden területén találkozunk és mindenki alkalmazza is, tudatosan, vagy tudattalanul. A legfontosabb – ahogyan fentebb is említettük - a kezelése, kontroll alatt tartása.

Fotó: sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.