Menü

Kegyesek és kegyetlenek

  • Dátum: 2013.05.18., 21:56

A hazugságok közül meg szoktunk különböztetni kicsit és nagyot, illetve jó- és rossz szándékút. Egyvalami azonban közös: sokszor egyszerűen nem veszünk tudomást róluk.

Egy közelmúltban lezárult kutatás szerint az emberek viszonylag könnyen túllépnek a mellébeszélésen. Ez pszichológusok szerint amiatt van, mert mások megfigyelésének az az elsődleges célja, hogy véleményt formáljunk róluk, és ezért könnyebben elfogadjuk a kisebb hazugságokat, ferdítéseket.

A kutatók rávilágítanak, a hazugságok leleplezésének a legjobb módja a figyelem. Pontosabban az alapos és részletes odafigyelés. Ez a gyakorlatban sokszor nehezebb, mint amilyennek hangzik. Sokszor észre sem vesszük, ha beszélgetőpartnerünk lódít, vagy terel, azaz nem a kérdésre válaszol. Ezt úgy tudjuk kiszűrni, ha magára a kérdésre pontosan emlékszünk és a reagálásra is odakoncentrálunk.

A mellébeszélés persze nem mindig bűn. Sőt, kifejezetten hasznos arra, hogy feleslegesen nem bántsunk meg valakit. Persze a határokat tudni kell a kegyes és kegyetlen hazugság között és azt sem érdemes elfelejteni, hogy ha valaki elkezdi, könnyen „lódítás-spirálba” kerül.

A hazugság persze egy nagyon bonyolult fogalom. Rengeteg szempontból lehet vizsgálni, filozófiai, vallási és biológiai oldalról is számos kutatás készült róla. Hazugsággal az élet minden területén találkozunk és mindenki alkalmazza is, tudatosan, vagy tudattalanul. A legfontosabb – ahogyan fentebb is említettük - a kezelése, kontroll alatt tartása.

Fotó: sxc.hu

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.