Egészséges életmódunk fontos összetevője – a rendszeres testedzés
- Dátum: 2013.07.01., 12:05
Az egészségről, az egészséges életmódról manapság rendkívül sok szó esik. Számtalan írás és tanulmány keresi a választ a mai teljesítményorientált világunkhoz leginkább illő optimális életvitel kialakítására. De tudjuk – e egyáltalán, melyek az egészség, vagy az egészséges életmód ismérvei?
A legismertebb és meghatározás az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization) ismertebb nevén WHO alapszabályában (1948) olvasható, miszerint : „Az egészség a teljes fizikai, szellemi és társas jólét állapota, és nem csupán a betegség vagy a fogyatékosság hiánya.”
Vagyis szervezetünknek olyan állapota, melynek során a társadalom anyagi és szellemi felépítő folyamataiban aktívan részt tudunk venni. Természetesen ez csak akkor valósulhat meg, ha ennek megfelelően alakítjuk mindennapi szokásainkat, testi és lelki életünket és tevékenységünket, s ha mindezek még harmóniában is vannak egymással. Mindezek megvalósulása első olvasatra nem is tűnik olyan egyszerűnek, ám a ha életmódunk összetevőire figyelmet szentelünk, tán nem is olyan bonyolult feladat…
„Nincs drágább egy beteg embernél” – tartja a már nem is olyan új-keletű mondás. Ezen megállapításnak illetve a rendszeres testmozgás jelentőségét már egyre inkább felsőbb szinteken is felismerték.
Miben nyilvánul meg a mindennapi edzés jelentősége?
Egy felmérés szerint Magyarországon minden ötödik fiú – illetve minden negyedik lánygyermek túlsúlyos, felnőtteknél ez az arány meghaladja a 60% - ot, míg nyugdíjas korban 80% körül mozog.
A rendszeres testedzés szervezetünk egészére kihat, fejleszti a légző és mozgatórendszert, terheli és javítja a szív és keringési rendszerünket, s jótékonyan hat a testsúly alakulására is. Természetesen ezek működésének fejlesztése jó esetben már kisiskolás korban megkezdődik, ettől függetlenül sosem késő a testmozgás elkezdésére, testkultúránk sokoldalúbbá tételére. Ha a mozgás rendszeres igénnyé válik, akkor rövid és hosszútávon egyaránt érezteti jótékony hatását.
Terhelés hatására a mozgatórendszer részei ( izmok, ízületek, ínak, csontok ) fejlődnek, erősödnek, anyagcseréjük üteme és vérellátottságuk megnő. Ezzel párhuzamosan a szív és keringési rendszer is fejlődik, szervezetünk tápanyag és oxigén-ellátottsága nő, a szívizom pedig erősödik, ellenállóbb lesz.
A légzőrendszerünkben az oxigén felvétele javul, nő a tüdő légzőfelülete. Rendszeres terhelés hatására az emésztés is felgyorsul, a felesleges zsírokat elégetjük, a túlsúly pedig az optimális körüli értéknél realizálódik. Az agy vérellátottsága is nő, így idegrendszerünkre is jótékony hatással bír, s pszichikai hatása sem mellékes, mert elvonhatja a figyelmet a lelki eredetű problémákról is. Erősödik a szervezet immunrendszere, ellenálló képessége. Kondíciónk és koordinációnk még idősebb korban is fejlettebb és rendezettebb lesz.
Mindezt összegezve mindenképp megállapíthatjuk, hogy az általában javasolt – gyermekkorban napi 60, felnőttként pedig napi 30 perces – rendszeres testmozgás, ha életmódunk része, rendkívül fontos az egészség megőrzése szempontjából. De ez csak egy fontos szelete azon összetevőknek, melyek meghatározzák életvitelünk minőségét…
Fotó:
sxc.hu
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.