Menü

Ami mindenkor ellazít, felfrissít és kikapcsol: a masszázs

  • Dátum: 2013.07.17., 11:20

Ha csak elképzeljük – aki már próbálta, az tudja – hogy egy szakember kezei közt milyen megújulásra képes a testünk, már a gondolat is bizsergető érzést okoz. Persze ehhez a régmúltban is alkalmazott dologhoz, le kell vetkőznünk bizonyos gátlásokat, de higgyék el megéri…

A masszázs kultúrája közel négyezer éves.  Az alkalmazásáról szóló első feljegyzést, egy kínai írásos emlékben találhatjuk meg amikor a masszázst papok végezték.  A majdnem háromezer éves egyiptomi falfestményekből következtethetünk arra, hogy már akkoriban is alkalmaztak masszázst a gyógyászatban. Indiában a Krisztus előtti 1800-as évek táján már gyógyfüveket is használtak a masszázs során. Később más népeknél is teret hódított, a sebesült katonák gyógyításában alkalmazták.

A masszázsra való utalások, zsidó írásos emlékek egészségügyi szabályai között is fellelhetők. A görögöknél és a római kultúrában pedig az orvosoknak érteniük kellett a masszázshoz, különben nem praktizálhattak. A későbbi századok folyamán például a gladiátorok izomlazító masszázsokat alkalmaztak küzdelem előtt és után. Ezek a sportmasszázsok szinte máig érvényben vannak. Magyarországon a török hódoltság ideje alatt terjedt el a masszázs és a fürdő kultúra, majd a Habsburg – birodalomban gyakorlása szinte tudománnyá vált. Velencében vált elterjedté a masszázs és a fürdő együttes alkalmazása, ez már a hidromasszázs elődje volt.

Az 1800 - as évek elején egy svéd vívómester kidolgozta a svédmasszázst, mely azóta változatlanul érvényben van. Ekkor alakult ki Finnországban a masszázs szaunával való összekapcsolása, vagyis a finn masszázs. A XX. században elején kezdett a masszázs speciális területekre tagolódni, így már szinte minden problémára gyógy - célú és frissítő masszázsokat alkalmazhattak.

A masszázs jótékony hatással bír elsősorban – mivel a legelső behatás is ezt éri – a bőrre. Erősíti a faggyú- és izzadtságmirigyek kiválasztását, eltávolítja az elhalt hámsejteket, a bőr gyorsabban regenerálódik, sejtek hamarabb osztódnak, bőrben lévő erek kitágulnak, javítja az anyagcserét, ez pedig erősíti a szervezet védekezőképességét. Segíti a rugalmasság megőrzését, ezáltal lassítja öregedését.

Általánosságban a vérnyomás csökken, szív hatásfoka jobb lesz a légzés lassul, mélyül, a vese elkezd dolgozni. Az emésztőszervrendszer, gyomor és bélműködés felgyorsul. Bőr alatti kötőszövetben a nyirokkeringés fokozódik. Fontos a konszenzuális hatás, vagyis az egyik oldalt kezelve tudunk hatni a másik oldalra is.

Némely masszázstechnika csökkenti az érző idegvégződések érzékenységét, ezért gyakran alkalmazzák fájdalomcsillapításra ideggyulladás és idegfájdalom fennállása esetén. A lágy fogások ingerlik megnyugtatják az idegeket, szabaddá teszi a légzést, feloldja a feszültséget , segít az ellazulni. Megesik, masszázs közben, hogy a páciens egyszerűen álomba szenderül.  Vagyis a test, a lélek és az elme mélyen ellazul. A masszázs nem csak mozgásszervi betegségek esetén, hanem pszichés és mentális értelemben is segítséget nyújthat.

A masszázs hatására a megfeszült izmok ellazulnak, az ernyedt izomzat viszont helyreállhat a normál izomfeszesség. A masszázs elősegíti a tejsav kiürülését a fáradt izomzatból, így enyhíti a fájdalom és fáradtságérzetet. A sportolók verseny előtti felkészítése során segít a fáradtság csökkentésében, javítja az izomtónust, az izom rugalmasságát. Az összehúzódás erejét növelve erősíti az izmokat, hatására az izommunka 20-30-szorosára is emelkedhet. Alkalmazható mozgásszervi problémákra, úgymint ízületi elváltozás, krónikus gyulladások, izmok elváltozásai, perifériás idegbénulás, valamint az izomsorvadás megállítása.

Csont, vagy ízületi sérülések következtében az izmok és ízületek mozdulatlanságra kényszerülnek,így lassul a vérkeringés, nyirokpangás, duzzanat alakul ki, s ez izomletapadásokhoz vezethet. Masszázzsal felgyorsíthatjuk a vér- és nyirokkeringést, eloszlik a duzzanat az összetapadás, és az ízület visszanyeri aktivitását.

Növelheti a felületes és a mélyen fekvő testszövetek vérellátását, így javítja a sejtek oxigén- és tápanyagellátását, valamint javul a lerakódott salak és méreganyagok elszállításának hatásfoka.  A masszázs belső szerveink működését is befolyásolja, mert belső szerveink kapcsolatban állnak bőrünk zónáival.  Ezeknek a zónáknak masszírozásával befolyásolhatjuk egyes szerveink, mint a máj, vese, vagy a szív működési zavarait. Hasonló elveken nyugszik a láb reflexzónáinak masszírozása.

Mint látjuk rengeteg jótékony hatással bír ez az ősidők óta használt módszer.  Mai – külső negatív behatásoktól sem mentes - modern világunkban, nem árt alkalmazni, hogy optimális állapotban tartsuk a testet és a szellemet egyaránt.

Fotó:
sxc.hu

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.