Menü

Egészséges ételek – vagy csak reklám az egész? A sportitalok és a müzli szelet

Előző cikkeinkben már foglalkoztunk a gyümölcslevekkel és a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételekkel, Megpróbáltuk felfedni mit is tartalmaznak. Ám ezeken kívül még számos egészségesnek kikiáltott élelmiszer pontosan az ellenkezője annak, amit a reklámokkal teletűzdelt élelmiszeripar állít, köszönhetően ezeknek a rendkívül sikeres hirdetési kampányoknak. Tudományos okokkal magyarázható, hogy mely élelmiszerek jók az szervezetünknek, s melyek nem…

Ezek közé tartoznak a manapság szintén agyonreklámozott  sportitalok, és müzli sport szeletek is.

A legtöbb, boltok polcain található átlagos sportital felesleges pénzkidobás, egyszerűen az emberi szervezet számára feldolgozhatatlan “ital-hulladék”.  Túlnyomó részük olyan összetevőkkel van tele, amik többet ártanak, mint használnak, szinte az ellenkező hatást fejtik ki, mint azt várnánk. Többek között tartalmaznak kukorica szirupot, nátriumot, rengeteg mesterséges színezéket és aromákat.

Ráadásul nem árt tudni, hogy a sportitalok közel 30-szor erősebb eróziót okozhatnak a fogak esetében, mint a víz. Ezen már a fogmosás sem segít, sőt csak ront, mert az ilyen italokban bőven található citromsav lágyabbá teszi a fogzománcot, mégpedig olyan mértékben, hogy az már magától a fogmosástól is tovább sérülhet. Érdemesebb ezeket helyettesíteni például kókuszvízzel, amely tele van jótékony hatású és tápláló vegyületekkel, valamint természetes elektrolitokkal, enzimekkel, nyomelemekkel, aminosavakkal és a manapság nagy jelentőségű antioxidánsokkal. Érdemesebb tehát, ha magunk készítjük el saját sportitalunkat.

Erre a célra ideális a kókuszvíz, amely gyulladáscsökkentő és vérnyomáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, így tökéletes sportital lehet számunkra. Azonban ennek fogyasztása is csak szaunázás vagy tartós kardio edzés után ajánlott, mivel a kókuszvíz is rengeteg cukrot tartalmaz.

Ehhez hasonlóan a manapság a kereskedelmi forgalomban kapható energiaszelet legtöbbje olcsó szójafehérjét, az állagát megadó, de egyáltalán nem egészséges kukorica szirupot, valamint szintetikus vitaminokat és élelmiszeripari hulladéktermékeket tartalmaz. Érdemesebb tehát a sok mesterséges anyagot is tartalmazó szeletek helyett elfogyasztani inkább egy – egy gyümölcsöt, mely valós és hasznos összetevőket, rostokat és vitaminokat tartalmaz!

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.