Menü

Házi praktikák - Fertőtlenítés természetesen

Olykor nem elég pusztán kitakarítani. A gondos háziasszonyok jól tudják a fertőtlenítés bizony elengedhetetlen, főleg a fürdőben, a konyhában és a WC-ben. Azonban nem elég pusztán a célunkat elérni, ügyeljünk arra is, hogy környezetbarát, vegyszermentes módon fertőtlenítsünk.

A fertőtlenítés hivatalos definíciója: azoknak a módszereknek az összessége, melyek alkalmazása során antimikrobiális hatású kémiai anyagokkal (oldat, aeroszol, vagy gáz formájában) pusztítjuk el, illetve inaktiváljuk a környezetbe került mikroorganizmusokat.

A reklámokban számos olyan vegyszert, tisztító anyagot kínálnak nekünk, amelyek ezeket a fertőtő mikroorganizmusokat, gombákat, vírusokat, baktériumokat elpusztítja. Azonban sokan azt nem is sejtik, hogy a velük elért hatást otthoni, a háztartásban is fellelhető szerekkel is elérhetjük, nincs szükség a környezetet is károsító készítményekre. Ráadásul ezek az áruk nemcsak a környezetre vannak rossz hatással, hanem az emberi szervezetet is irritálják. A legenyhébb tünet a bőr kipirosodása, de ennél súlyosabb, komolyabb problémákat is okozhatnak, például sebesedést, ekcémát, állandó viszketést.  Egyáltalán nem kötelező mindezt elviselni a tisztaság érdekében. Számos, természetes fertőtlenítő is létezik, nézzünk csak körül a háztartásunkban.

Az ecet az egyik legsokoldalúbb háztartási szerünk. Nemcsak a főzéshez használhatjuk, hanem bizony az egyik legjobb fertőtlenítő szerünk. Az ablakpucoláson át, a vízkőoldáson keresztül a WC tisztításig szinte mindenre használhatjuk. Kiváló a penész ellen is. A mosogató-, mosó-, vagy kávéfőző gépbe üres programon alaposan átmossa, kitisztítja és fertőtleníti az adott eszközt.  Ha a felmosóvízbe öntünk belőle akkor szinte bármilyen felületen használhatjuk, nemcsak ragyogni fog tőle minden, hanem valóban tiszta is lesz, ráadásul fertőtlenítetten.  Sóval, szódabikarbónával, vagy mosószódával keverve fokozhatjuk a kívánt hatást.

Meg is érkeztünk a következő természetes fertőtlenítőhöz, a sóhoz. Régen, már a középkorban is, sebek, vágások fertőtlenítésére használták. Amikor nagyanyáinkat baleset érte a konyhában, azonnal sóba mártották a vérző ujjukat. Nem véletlenül. Fertőtlenít és seb összehúzó hatású is. Forró vízbe téve kitűnő felmosó, vagy általános tisztító szer.

A citrom is hasonló tulajdonságokkal bír. A levét nemcsak a hűtő pucolására, fertőtlenítésére, szagtalanítására használhatjuk. Bátran csepegtethetünk belőle öblítőnek a vegyszeres, műöblítő helyett. Rakhatunk a mosógépbe is belőle, fertőtleníti, fehéríti, megpuhítja a ruhákat. Kiváló zsíroldó is, sőt nagyszerű vízkőoldó is egyben. Felmosóvízbe is használhatjuk, ahogy az ecetet, vagy a sót is.

A teafaolaj fantasztikus tulajdonságait korábban már részleteztük. Ne feledkezzünk meg most se róla. Szivacsra, törlőrongyra csepegtetve belőle fertőtleníti, tisztítja, illatosítja a konyhapultot, gáztűzhelyet, fürdőt, wc-t. A természetben fellelhető legerősebb antibiotikum is, szuper dezodoráló, bőrápoló, gyakorlatilag a háztartásban nélkülözhetetlen szer. Illóolajként is alkalmazhatjuk.

Fotó:
pixabay.com

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?