Egészséges ételek – vagy csak reklám az egész? A reggeliző gabonapelyhek
- Dátum: 2013.11.01., 20:47
- böjt, élelmiszerek, gabonapehely, növényvédő szerek, táplálék, vércukor és inzulinszint
Az előzőekben megvizsgáltuk a reklámokkal leginkább megtámogatott ételeket és italokat, így foglalkoztunk a teljes kiőrlésű gabonafélékből, és a növényi olajokból készült ételekkel, nagyító alá tettük a gyümölcsleveket és sportitalokat, valamint a népszerű müzli szeleteket. Megkíséreltük, hogy felfedjük, számunkra megfelelő táplálékot nyújtanak-e. Mai rohanó világunkban az egyszerűen és gyorsan elkészíthető, ízletesnek számító reggeli gabonapelyhek is nagy népszerűségre tettek szert. Tudhatjuk-e, hogy tényleg hasznosak, avagy sem szervezetünk számára…
Ahogy a régi mondás is tartja: „Ha egészséges akarsz lenni, reggel úgy egyél, mint egy király, délben, mint egy polgár, este, pedig mint egy koldus.” Mégis sokan egy tál gabonapehellyel kezdjük a napot… Korábban említettük, hogy számos egészségesnek hitt élelmiszer sokszor nem felel meg annak, amit a reklámokkal teletűzdelt élelmiszeripar állít. Tudományos okokkal magyarázható, hogy mely élelmiszerek jók az szervezetünknek, s melyek nem…
Azonban életmódunkból fakadóan a legtöbben szeretjük a napi étkezést gabonapelyhekkel, kezdeni. Ettől függetlenül jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy néhányukban nagy mennyiségű olyan összetevő is van, amire szervezetünknek koránt sincs akkora szüksége, mint azt, ahogy egyes reklámok sugalmazzák. A legnagyobb probléma egyedül az, hogy szinte mindegyik gabona alapú. Néhányukban találtak már növényvédő szerek maradványait, egészségkárosító vegyszereket és géntechnológiával manipulált alkotókat is. de azért többségében nem ez a jellemző. Egyet azonban érdemes mindenkinek megfontolni: ha nem fogyasztunk teljes értékű reggelit vagy állandóan gyümölccsel és gabonapelyhekkel helyettesítjük, a szervezet lassan lemerül, hiszen testünk amúgy is egész délelőtt természetes méregtelenítési ciklusban van.
Akkor most mi is a helyzet ezzel a „király – polgár – koldus étkezéssel? Nos, az új kutatások azt eredményezték, ami az előbb említett régi hagyományoknak az ellenkezőjét mutatja, vagyis, hogy a reggeli kihagyása később csökkenti az éhségérzetet, stimulálja az anyagcserét, s nem utolsó sorban állandó nívón tartja a vércukor- és az inzulinszintet egész nap. Az időszakos böjtök segítenek megszüntetni az ételek utáni olthatatlan vágyat, valamint megteremtik az esélyt az ideális testsúly elérését. Ma már rengetegféle reggeliző gabonapehely létezik, a lényeg az, hogy ezekből azért érdemes otthon tartani 2 – 3 félét is. mert így a választékos ízek mellet egyáltalán nem válik unalmassá! Jó reggel(i)t mindenkinek!...
Fotó:
pixabay.com
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.