Menü

Ezt is az ősz hozta

Az ősz egyik jellegzetes gyümölcse a birsalma, vagy birskörte. A jellegzetesen fanyar, savanykás ízű, viszont csodás illatú gyümölcs igazi vitaminbomba, amiből számtalan ételféleség, likőr, ínycsiklandó almabor, befőtt, kompót és sajt készíthető.

A birsalma, vagy körte csak az elnevezésében más, egyébként ugyanarra a növényre, pontosabban gyümölcsre utal. A népnyelv büdösalmának is hívja, bár az illatos jelző sokkal jobban illene rá. Nagyanyáink nem véletlenül tárolták a szekrény tetején, késő ősszel, télen finom illattal lengte be a falusi lakásokat.

Már az ókorban ismerték és szerették, nyersen és főzve, de a legjobban almaborként. Egyébként az ókori Rómában a termékenység, illetve a boldogság jelképe volt.

A birsalma, amelynek 200 faja ismert, de hazánkban nagyjából 15 félét termesztenek, rengeteg jótékony hatással rendelkezik. Kimagasló az úgynevezett pektin tartalma, egyébként az összes gyümölcs közül benne a legmagasabb, ami azt jelenti nagyszerű méregtelenítő. A pektin ugyanis a bél nyálkahártyájában kialakít egy védőréteget, így a kórokozók nem tudnak hol megtapadni. Ráadásul a pektin erős gyulladáscsökkentő és jó nyákoldó is. Talán nem véletlenül használta a népi gyógyászat a birsalmát gyomorbántalmak, vagy torokgyulladás esetén.

A birs ezen kívül erősen görcsoldó, így a menstruációs fájdalmakat is enyhíti, sőt a reumás panaszok esetén is használ. Javítja a szervezet anyagcseréjét, meggátolja a székrekedést. A koleszterin szintre is hatással van, rendszeres birs fogyasztás esetén a koleszterin szintünkkel sem kell bajlódni.

Régen nyugtatónak is használták, égési sebekre, szemre, bőrre, fagyásra.

Felhasználása igen sokrétű. Azt már említettük, hogy nagyszerű almabor készíthető belőle, de likőrnek is kiváló. Lekvárt, kompótot, birsalma sajtot is főzhetünk belőle, de ezekben az esetekben a C-vitamin tartalma valamelyest csökken.

Aki kedvet a kapott a birsalmához, az készüljön fel arra is, valamivel vastagabb héja és keményebb húsa miatt igazán nehézkesen pucolható, nagyobb mennyiségben pedig kifejezetten keserves munka.

Fotó:
pixabay.com

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.