A biomosogatószerek használata – megéri vagy sem?
- Dátum: 2013.11.10., 20:14
- biomosogatószerek, környezetbarát mosogatószerek, mosószappan, mosószóda
Meglepő, de érdemes kipróbálni a hagyományos és ezzel együtt a természetben tökéletesen lebomló mosogatószereket. A biomosogatószerekkel – mint a mosószóda, mosószappan és a foszfátmentes folyékony mosogatószerek - sokszor jobb hatásfokot érhetünk el, mint foszfátot tartalmazó társaikkal, ráadásul árban is versenyképesebbek.
Sokszor azt gondolhatjuk, hogy ezek a szerek drágábbak, nehezebben beszerezhetők, s hatásfokukat nem ismerjük, így nem is tudjuk értékelni őket az agyonreklámozott és mindennapokban használt mosogatószerekhez képest. Érdemes kipróbálni őket, hogy meggyőződjünk az ellenkezőjéről, vagy éppen arról, hogy használhatóak-e egyáltalán.
A mosószóda kipróbálásakor az első, ami szembeötlő, hogy habja az eddig megszokott mosogatáshoz képest nincs. A víz állagát viszont érezhetően megváltoztatja, mert a mosószóda erős vízlágyító, s lehet vele mosogatni. Lehet, de nem túl jó hatásfokkal. Nem oldja eléggé a zsírt, még nagyobb adagolással sem, így foltosak maradnak utána az edények, és az üvegek is. Persze lehet mellé használni a nagyanyáink által alkalmazott ecetes öblítést, de az már drágítja a mosogatást és macerásabb is az egész. Mindemellett hátrány, hogy szárítja a kézbőrt, napjában többször alkalmazva nem is kicsit. Bár ez gumikesztyűvel kivédhető, de a gumikesztyűvel már adtunk is a környezetvédelemnek, mert bár a mosogatószerünk lebomlik, a kesztyű az semmiképp. A mosószóda 540 Ft/kg körüli áron kapható, egy mosogatáshoz kb. 5 liter vízhez 2 evőkanál fogy, ami nagyjából 20 forint mosogatásonként, ennek ellenére nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket…
Ennél jóval nagyobb meglepetés a mosószappan használata. Nincs más teendő, mint szappant reszelni a mosogatóvízbe, és nekilátni a mosogatásnak. Meg fogjuk látni, hogy jól működik. Az áruk sem vészes, 1400 Ft/ kg áron kaphatóak, s egy mosogatáshoz 2 dkg kell 5 liter vízbe, ami mosogatásonként csak 28 Ft. Ráadásul meglepően hatékonyan oldja a zsírt, s mindemellett környezetbarát, zsírpapírban, vagy csomagolás nélkül is meg lehet vásárolni.
Használhatunk még folyékony, foszfátmentes mosogatószereket is, ezekből a mosogatáshoz egy evőkanállal kell 5 liter forró vízhez, s szinte mindegyik kiválóan teljesítet, és tökéletesen működik. Ezeknél a szereknél a különbséget az ár, az illat adják, s egyik sem szárítja a bőrt. Ezek a termékek mind foszfátmentesek és környezetbarátak. Egy – egy mosogatás kb. 10 és 30 Ft közötti összegbe kerül. A mosószóda, mosószappan bioüzletekben, vegyiáru-kereskedésekben is kapható, míg a folyékony biomosogatószereket megtalálhatjuk akár a hipermarketek polcain is.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.