Menü

Háromszázszor erősebb a cukornál

Dél-Amerikában több száz éve fogyasztják és használják a steviát az ott élő indiánok, Európában pedig alig-alig ismerik. Pedig háromszázszor édesebb a cukornál, ráadásul ez egészséges és természetes édesítő, amely a szervezet működésére is jótékony hatással van.

A stevia, magyarul sztívia elsősorban a szubtrópusi éghajlaton érzi jól magát, azonban már hazánkban is egyre többen próbálkoznak az ültetésével és a szaporításával. Ettől függetlenül szerencsére a bioboltok polcain is megtalálható, és ez azért is jó, mert rendkívül egészséges és szuper lehetőséget kínál azoknak, akiknek a hagyományos és egyébként roppant egészségtelen cukrot valamivel szeretnék helyettesíteni.

A Stevia Rebandiana Bertoni Paraguayban és Brazíliában őshonos, évelő növény, amit a helyi indiánok évszázadok óta ismernek és használnak. Az őslakók az étvágy csillapításra, különböző bőrbetegségek ellen, hasfájásra és a cukor helyettesítésére, édesítőnek használják, egyébként szívesen rágcsálják szuper édes leveleit csak úgy.

Érdekes, hogy már a XVI. század végén felfigyeltek rá a spanyol hódítók, azonban csupán a XIX. század végén kezdtek el igazán foglalkozni vele a kutatók. A latin elnevezését is két kutatóról kapta, hiszen az olasz biológus, Santiago Bertoni és a paraguayi kémikus, Rebaudi jött rá arra, hogy a növényből kivont anyag akár háromszázszor is édesebb lehet a cukornál, mellesleg remek édesítő, egészséges, a cukorbetegek is fogyaszthatják.

Azóta elterjedt az egész világon, de Európában még nem használják olyan sokan, mint a Távol-keleten, illetve Dél-Amerikában. Manapság Japán az egyik legnagyobb stevia fogyasztó, ott mindenféle mesterséges édesítőszert betiltottak és a mérgező vegyszerek helyett inkább ezt használják mindenbe.

A steviának egyébként 154 faja létezik, amelyek közül mindössze kettő rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy édesek a hajtásai. A stevia rendszeres fogyasztása sok kellemes mellékhatással jár, miután szabályozza a vércukor és inzulin szintet, csökkenti a vérnyomást, segíti a máj, a lép és a hasnyálmirigy működését.

Nagyon könnyen emészthető, gyakorlatilag null kalóriás termék. Fontos még, hogy egyáltalán nem okoz fogszuvasodást, sőt különböző gyulladásos fogínybetegségek kezelésére is ajánlott.

Az indiánok hasfájás, emésztési problémák esetén is használták, de egyéb gyulladásos bőrbetegségekre, ekcémára, dermatitisre is jó. Bőrregeneráló, öregedés gátló hatású. A sebek gyógyítására is alkalmas. Érdekes, hogy megfázáskor, influenza esetén is érdemes kúraszerűen alkalmazni, mivel erősen baktérium- és vírusölő hatású, meggátolja ezek szaporodását is.

Számtalan formában hozzájuthatunk már: a hajtások őrleményét, a fehér porrá zúzott édesítőt, vagy magát a növényt is használhatjuk. A növényből finom tea is készíthető.

Fotó:
pixabay.com

Ünnepi italok – nemcsak télre

Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?

Ezért fogyasszunk mindennap ánizst

Az ánizst egész magként és őrölt formában is beszerezhetjük. Számos vitamin és ásványi anyag található meg benne, például A- és C-vitamin, kalcium, magnézium, foszfor, kálium, szelén, mangán és vas. A hagyományos gyógyászat szerint az ánizs igen kedvezően hat a szervezetünkre, stimulálja például az idegrendszert, a méregtelenítést, az izmok regenerációját egyaránt. lássuk, miért érdemes még rendszeresen fogyasztani!

Taurin gyógyító hatása

A taurin egy öregedésgátló aminosav, ami bélflóránkban is aktív. Elfogyasztása után kevesebb mint egy óra alatt a véráramba kerül, hogy energiát adjon az izomok, az idegek, a szív és agy sejtjeinek. Táplálja a szem retináját és a belső fül sejtjeit.

A zeller egy szuperétel

A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.

Milyen ételhez milyen bor illik?

Az olasz konyha alaptétele az egyszerűség. Friss alapanyagok, friss fűszerek, semmi túlbonyolítás: mindössze pàr hozzávaló, a lehető legegyszerűbben összerakva, azonnal tálalva. Egy tányér tészta mindennapi fogás, melyet villámgyorsan elkészíthetünk, ám ezt is ki lehet emelni a hétköznapok szürkeségéből, ha szépen megterítünk és az étel mellé töltünk egy pohár bort.