Menü

Egészséges vagy nem?

Rengeteg ember mindennapjainak része a kávé, lehet a reggeli ébredések alapvető rítusa, vagy fontos beszélgetések nélkülözhetetlen kísérője. De vajon milyen hatással lehet szervezetünkre egy csésze finom kávé?

A kávé egyik legismertebb hatóanyaga a koffein, ami egyébként kisebb mennyiségben, de a teában és a kakaóban is megtalálható. Ez az összetevő bizony sokféleképpen hathat szervezetünkre, bár ez a hatás a fogyasztás rendszerességétől nagymértékben függ.

Általános hatása, hogy fokozza a szívműködést, az anyagcserét, a légzést, növeli a vérnyomást és a vérkeringés sebességét. Élénkítő hatása tehát tagadhatatlan, talán ez az egyik legnépszerűbb tulajdonsága. Alapvetően egy hirtelen teljesítménynövekedést idéz elő, de ez csak átmeneti, nagymennyiségű fogyasztása esetén pedig kevésbé érzékelhető. Ezen tulajdonságai miatt a szívbetegeknek és a kismamáknak nem ajánlják a kávé rendszeres fogyasztását.

Ugyanakkor védőhatással is bír, például kettestípusú cukorbetegséggel, és a Parkinson- kórral szemben is. További jótékony hatása lehet a szexuális vágy fokozásában (főleg a nők körében), ráadásul még az izomláz kellemetlen panaszait is enyhítheti.

Kevesen gondolnánk csak, hogy ez a forró ital, milyen sokoldalú lehet és nemcsak ízvilágra, és elkészítési módra nézve. Fontos azonban tudni, hogy a hatásai nagymértékben függnek attól, milyen rendszerességgel fogyasztjuk, és hogyan készítjük el. A kávét egyébként már a szépségipar is hasznosítja, egyre több kozmetikai termék alapanyagai között megtalálható, ugyanakkor például nagyban hozzájárulhat fogaink elszíneződéséhez. Vagyis bár egyfajta kettőség jellemzi a kávé hatását több szempontból is, egészségtelennek semmiképpen nem mondható.

Fotó:
pixabay.com

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?