Menü

Papírt a kék kukába!

A szelektív hulladékgyűjtés témája mindig aktuális. Főleg most, a karácsonyi ajándékdömping után, amikor sokan meggondolatlanul a csomagoló papírt a háztartási hulladékok közé dobják, pedig a papírhulladékot a kék kukák várják.

A szelektív hulladékgyűjtő szigeteken általában a kék színű kukákba tehetjük a papírszemetet. Sokan azonban nem igazán vannak tisztába vele, pontosan milyen papírféléket tehetnek bele. Igyekeztünk összeszedni minden lehetőséget.

A kék kukába várják az újság- és hullámpapírt, az összehajtogatott kartondobozokat, a tiszta (karácsonyi) csomagolópapírt. Ide helyezhetjük el a lejárt és nem használt telefonkönyvet, az irodai papírhulladékot, a számtalan szórólapot és reklámkiadványt, amivel nap, mint nap megterhelik a postaládánkat. Ne feledkezzünk meg a papírpoharakról, a levélpapírról, a borítékokról sem. Beledobhatjuk még a tiszta pizzás dobozokat, illetve a papírból készült italos kartonokat is.

Semmiképpen ne rakjunk bele használt pelenkát, szennyezett egészségügyi papírokat, használt papír zsebkendőt. Mindenképpen a közös háztartási szemetet gyűjtő kukába tegyük a zsíros, szennyezett papírokat, csomagolóanyagokat, illetve a faxpapírt, az indigót is.

Az ország különböző pontjain közel ötezer gyűjtősziget várja a környezettudatosan gondolkodókat, akiknek azt is tudni kell, hogy az újra feldogozott papírból készült termékekkel több fronton is hozzájárulnak a környezet védelméhez. Egy tonna hagyományos papír elkészítéséhez rengeteg víz, valamint energia szükséges, míg az újrapapírhoz ennek csak a töredéke kell, ráadásul megmenekülnek az esőerdők fái is, hiszen az újrahasznosítás éppen ezért nagyszerű.

Fotó:
pixabay.com

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.