Menü

Mit jelent az ökológiai lábnyom?

A környezetszennyezés témai legtöbbször átfogó fogalmi rendszer kíséretében jelennek meg és globalizációs folyamatokról szólnak. A nagyléptékben való gondolkodás akár hatásos is lehet, de ez a fajta kommunikáció mégis kicsit „személyteleníti” a problémát, elmismásolva ezzel a személyes felelősséget.

Az ökológiai lábnyom fogalma ezzel szemben személyesebbé teszi a kérdéskört, szemlélteti például, hogy egy ember vagy egy család eltartásához mennyi termelőképes földterületre van szükség. Másképpen fogalmazva az ökolábnyom az a terület, ami károsodás nélkül meg tudja termelni az aktuális életvitelhez szükséges javakat.

Az interneten fellelhető kalkulátorok segítségével bárki megtudhatja, a személyes ökológiai lábnyomának méretét, amelyet így összehasonlíthat különböző statisztikákkal, például, az átlagos vagy optimális értékkel. 

A fogalom olyan területeket érint, mint például: a táplálkozási szokások, vásárlási szokások, közlekedés, szemetelés és így tovább. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen élelmiszereket vásárlunk (helyben termelt vagy sem), ökolábnyomunk méretét az is meghatározza, hogy milyen közlekedési formákat veszünk igénybe, és az is kritikus kérdés, hogy hogyan kezeljük az általunk termelt hulladékokat.

Mindez által az is szemléltethető, hogy a Föld eltartó képességéhez képest mekkora tehernek számít a mi személyes életvitelünk, és az is láthatóvá válik, mennyire károsítjuk mi magunk az élővilágot, és rontjuk ez által a jövő nemzedékének esélyeit.

Fotó:
sxc.hu

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.