Menü

Mit jelent az ökológiai lábnyom?

A környezetszennyezés témai legtöbbször átfogó fogalmi rendszer kíséretében jelennek meg és globalizációs folyamatokról szólnak. A nagyléptékben való gondolkodás akár hatásos is lehet, de ez a fajta kommunikáció mégis kicsit „személyteleníti” a problémát, elmismásolva ezzel a személyes felelősséget.

Az ökológiai lábnyom fogalma ezzel szemben személyesebbé teszi a kérdéskört, szemlélteti például, hogy egy ember vagy egy család eltartásához mennyi termelőképes földterületre van szükség. Másképpen fogalmazva az ökolábnyom az a terület, ami károsodás nélkül meg tudja termelni az aktuális életvitelhez szükséges javakat.

Az interneten fellelhető kalkulátorok segítségével bárki megtudhatja, a személyes ökológiai lábnyomának méretét, amelyet így összehasonlíthat különböző statisztikákkal, például, az átlagos vagy optimális értékkel. 

A fogalom olyan területeket érint, mint például: a táplálkozási szokások, vásárlási szokások, közlekedés, szemetelés és így tovább. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen élelmiszereket vásárlunk (helyben termelt vagy sem), ökolábnyomunk méretét az is meghatározza, hogy milyen közlekedési formákat veszünk igénybe, és az is kritikus kérdés, hogy hogyan kezeljük az általunk termelt hulladékokat.

Mindez által az is szemléltethető, hogy a Föld eltartó képességéhez képest mekkora tehernek számít a mi személyes életvitelünk, és az is láthatóvá válik, mennyire károsítjuk mi magunk az élővilágot, és rontjuk ez által a jövő nemzedékének esélyeit.

Fotó:
sxc.hu

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!