Menü

Mit rejtenek a fehér kukák?

A felmérések szerint az átlag magyar család megtermelt szemetének legalább tíz százalékát a különféle üvegek alkotják. Pedig azok az üvegek, amelyek a közös szemétgyűjtőben, a szeméttelepen landolnak már nem újrahasznosíthatóak, a szelektíven válogatott társak viszont igen.

Két féle üveg hulladékot különböztetünk meg, a fehér és a színes üvegeket. Fontos tudni, hogy a szelektíven gyűjtött üveghulladék, bármilyen típusú is legyen, minden egyes része újrahasznosítható. Az így létrejött új üvegtermékek előállítása pedig kilencszer kevesebb energiába kerül, mint egyébként, ami valljuk meg, a környezetvédelem szempontjából sem mellékes.

Az újrahasznosítás első lépéseként szétválogatják az üvegeket, aztán egy mágnes és szorgos kezek segítségével eltávolítják közüle a fém és az egyéb oda nem illő dolgokat. Ezt követően összezúzzák nagyon apró darabokra az üvegeket, aztán újraolvasztják, majd formázzák. Ehhez az eljáráshoz kilencszer kevesebb energia szükséges, mint a hagyományos üveg készítéséhez.

A szelektív hulladékgyűjtő szigeteken a fehér kukákba tehetjük a fehér üvegeket. Szinte mindent beledobhatunk, kezdve a szörpös, a pezsgős, az átlátszó sörös, a röviditalos üvegeken át, a bébiételes, az ásványvizes, a borospalackokon át a ketchupos, a fűszeres, a parfümös, a befőttes üvegekig.

A szelektív hulladékgyűjtő szigeteken a színes üvegek számára másik kuka áll rendelkezésre, de ez majd egy másik írás témája lesz.

Visszatérve a fehér kukákhoz: semmiképpen se dobjunk bele elektromos hulladéknak számító neoncsövet, vagy villanykörtét, de tükröt, üveget, szemüveget, kerámiát, porcelánt, nagyítót, orvosságos üvegcsét se. Mindig vegyük le az üvegekről a kupakot, a fedőt, vagy a gyűrűt, és sose maradjon bennük ételmaradék. Viszont a rájuk ragasztott címkét azt a helyén hagyhatjuk.

Fotó:
pixabay.com

Ma van a Költészet napja!

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.