Mit rejtenek a fehér kukák?
- Dátum: 2014.01.08., 21:13
- fehér üveg szemét, fehér üvegek gyűjtése, szelektív hulladékgyűjtés, üveg hulladék, üveg újrahasznosítása
A felmérések szerint az átlag magyar család megtermelt szemetének legalább tíz százalékát a különféle üvegek alkotják. Pedig azok az üvegek, amelyek a közös szemétgyűjtőben, a szeméttelepen landolnak már nem újrahasznosíthatóak, a szelektíven válogatott társak viszont igen.
Két féle üveg hulladékot különböztetünk meg, a fehér és a színes üvegeket. Fontos tudni, hogy a szelektíven gyűjtött üveghulladék, bármilyen típusú is legyen, minden egyes része újrahasznosítható. Az így létrejött új üvegtermékek előállítása pedig kilencszer kevesebb energiába kerül, mint egyébként, ami valljuk meg, a környezetvédelem szempontjából sem mellékes.
Az újrahasznosítás első lépéseként szétválogatják az üvegeket, aztán egy mágnes és szorgos kezek segítségével eltávolítják közüle a fém és az egyéb oda nem illő dolgokat. Ezt követően összezúzzák nagyon apró darabokra az üvegeket, aztán újraolvasztják, majd formázzák. Ehhez az eljáráshoz kilencszer kevesebb energia szükséges, mint a hagyományos üveg készítéséhez.
A szelektív hulladékgyűjtő szigeteken a fehér kukákba tehetjük a fehér üvegeket. Szinte mindent beledobhatunk, kezdve a szörpös, a pezsgős, az átlátszó sörös, a röviditalos üvegeken át, a bébiételes, az ásványvizes, a borospalackokon át a ketchupos, a fűszeres, a parfümös, a befőttes üvegekig.
A szelektív hulladékgyűjtő szigeteken a színes üvegek számára másik kuka áll rendelkezésre, de ez majd egy másik írás témája lesz.
Visszatérve a fehér kukákhoz: semmiképpen se dobjunk bele elektromos hulladéknak számító neoncsövet, vagy villanykörtét, de tükröt, üveget, szemüveget, kerámiát, porcelánt, nagyítót, orvosságos üvegcsét se. Mindig vegyük le az üvegekről a kupakot, a fedőt, vagy a gyűrűt, és sose maradjon bennük ételmaradék. Viszont a rájuk ragasztott címkét azt a helyén hagyhatjuk.
Fotó:
pixabay.com
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!