Menü

Tévhitek a szoptatással kapcsolatban

A szoptatással kapcsolatos tapasztalatok eltérőek lehetnek, hiszen a kismamák és a kisbabák „paraméterei” (lelki és fizikai adottságai) is különbözőek. Pont ezért sem érdemes túlzottan hinni a jó indulatú, de nem feltétlenül tényeken alapuló tanácsokban, sok tévhit származik ilyen forrásból.

Íme, néhány tévhit és cáfolata a szoptatással kapcsolatban!

A mell nagyságából nem következik egyenesen arányosan a tejtermelés mennyisége, mell mérete ezt nem befolyásolja. Ha hiányoznak a tejmirigyek akkor nem termelődik tej, de attól még, hogy valakinek kisebb a melle, nem jelenti, hogy nem is tud majd szoptatni.

A belövellés (tejtermelés megindulás) előtt sem éhezik a baba, mivel aprócska gyomra már pár csepp tejtől is megtelik. Ráadásul a babák pár napra elegendő tápanyagtartalékkal jönnek a világra, ezért még akkor sem éheznek, ha esetleg nem kapnak vizet sem.

Amennyiben hízik a baba, akkor biztosan elegendő számára a tej, akkor is, ha ennek ellenére sokat sír. A sírásnak ilyenkor más okai lehetnek.

Az is tévhit, hogy a besárgult babát tej helyett vízzel kell itatni. Az anyatej kissé hashajtó hatású is, éppen ezért segíti a sárgaságot okozó anyag kiürülését a baba szervezetéből. Ugyanakkor a besárgult baba sokkal fáradékonyabb és aluszékonyabb lehet, ezért a szoptatáshoz több időre és nagyobb türelemre van szükség.

A szoptatás idejével kapcsolatos tévhiteknek sem szabad hinnünk. Nagyon eltérő lehet, hogy mennyi idő alatt indul be a tejtermelés, az elején a szoptatás akár egy óráig is eltarthat, míg nagyobb gyerekek esetében lehet, hogy csak 20 percet vesz igénybe. Ez teljesen természetes.

Sokszor hangzik el az is, hogy a szoptatásnak fogamzásgátló hatása van, ez csak részben igaz. Elvileg ugyanis a szoptatás alatt általában valóban nincsen peteérés, de ez egyénenként nagyon változó lehet. Ráadásul az első menstruációt már megelőzi egy peteérés, így a teherbe esés egyáltalán nem kizárható.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?