Menü

Hogyan öljünk penészt?

A téli időszakban ez a kérdés nagyon sok háztartásban elhangzik. A megoldás nem bonyolult, de nehéz olyan szert találni, ami igazán hatékony és nem tesz kárt a környezetében. Nem beszélve arról, hogy ezek sokszor csak tüneti kezelést jelentenek.

Természetesen a megelőzés a legfontosabb, a penészgomba elsősorban a tartósan magas páratartalomnak, a falak nedvességének, alacsony hőmérsékletének köszönhetően telepszik meg.  Elsősorban a páratartalommal tudunk játszani, gyakori szellőztetéssel, vagy párátlanító üzemeltetésével igyekezhetünk 75 százalék alatt tartani az értéket. Ha ez nem elégséges, jöhet a tüneti kezelés, amelynek szükségessége nem vitatható.

A penészgomba szálló spórái, amelyet belélegzünk, egy sor bajért lehetnek felelősek. Asztmát, allergiát, bőrpanaszt okozhatnak, de már olyan betegségeknél is kimutatták szerepüket, mint a depresszió, vagy a szív és érrendszeri problémák.

Ha az ember megelőzni nem tudja, akkor sikálja és mossa. Persze nem mindegy, hogy mivel. A könnyen elérhető házi szerek közül az ecet az egyik, ami segíthet. A penészt továbbá irthatjuk izopropil-alkohollal, vagy denaturált szesszel, esetükben a mennyiségre és a szellőztetésre is oda kell figyelni.

A speciális penészölő termékek nagyjából ugyanazokat a hatóanyagokat kombinálják, és általában mindegyik hatékonynak mondható. Egy gond azért van velük: az esetek többségében nem kímélik a környezetet, falakat, festést, sem.

Ha a kiváltó okot nem találjuk és szüntetjük meg, a fenti szerek valamelyike háztartásunk állandó tagja lesz, mi pedig felkészülhetünk folyamatos bevetésükre. Éppen ezért végső esetben érdemesebb (és hosszú távon olcsóbb) szakemberhez fordulni.

Fotó:
pixabay.com

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.