Szülés utáni felépülés kihívásai
- Dátum: 2014.01.20., 14:48
- aranyér, szoptatás, szülés, szülés utáni felépülés
A szülést követő felépülés mind fizikai, mind érzelmi kihívásokat állít a kismama elé. A felépülés fázisai, és a tüneteke általánosnak tekinthetőek, azonban nagyon sokféleképpen élik meg (át) ezt az időszakot a kismamák.
A szülést követően elkezdődik a méh visszahúzódása, amely enyhe, rendszertelen utófájásokban nyilvánulhat meg, ezek a panaszok pedig még 4-6 hétig előfordulhatnak, jelentkezhetnek. A gát és a hüvely gyógyulása sem fájdalommentes, mindezt pedig még megtetézheti egy esetleges aranyér panasz is, mely szintén sok kellemetlenséget tud okozni.
A fizikai tüneteket kimerültség és fáradtság súlyosbíthatja, ezért fontos, hogy minden kínálkozó segítséget igénybe vegyünk, és a felszabaduló időt alvással, és pihenéssel töltsünk.
A mell érzékenysége fokozódik, amikor a szülés után 48-72 órával a tejtermelés (belövell) intenzíven megindul, a szoptatás pedig további kellemetlenségekkel járhat (például: a mell begyulladása). Az is előfordulhat, hogy a szülést követően a medencefenék kinyúlása miatt vizelettartási problémák jelentkeznek.
Így elsőre persze mindez horrorisztikusnak tűnhet, de az időszak megélése (átélése) egyénenként nagyon változó lehet. A kismamák többsége pedig azt állítja, hogy a kisbaba jelenléte, megérkezése mindenért kárpótol.
Érdemes azért a lehetőségekhez képest többször kimozdulni otthonról, próbáljunk azért időt csenni magunkra is, hiszen kell erő a felgyógyuláshoz. A vaspótlás is alapvető fontosságú lehet, ezt többek között tojás, vörös hús, zöldségek fogyasztásával tehetjük meg.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?