Menü

Szülés utáni felépülés kihívásai

A szülést követő felépülés mind fizikai, mind érzelmi kihívásokat állít a kismama elé. A felépülés fázisai, és a tüneteke általánosnak tekinthetőek, azonban nagyon sokféleképpen élik meg (át) ezt az időszakot a kismamák.

A szülést követően elkezdődik a méh visszahúzódása, amely enyhe, rendszertelen utófájásokban nyilvánulhat meg, ezek a panaszok pedig még 4-6 hétig előfordulhatnak, jelentkezhetnek. A gát és a hüvely gyógyulása sem fájdalommentes, mindezt pedig még megtetézheti egy esetleges aranyér panasz is, mely szintén sok kellemetlenséget tud okozni.

A fizikai tüneteket kimerültség és fáradtság súlyosbíthatja, ezért fontos, hogy minden kínálkozó segítséget igénybe vegyünk, és a felszabaduló időt alvással, és pihenéssel töltsünk.

A mell érzékenysége fokozódik, amikor a szülés után 48-72 órával a tejtermelés (belövell) intenzíven megindul, a szoptatás pedig további kellemetlenségekkel járhat (például: a mell begyulladása). Az is előfordulhat, hogy a szülést követően a medencefenék kinyúlása miatt vizelettartási problémák jelentkeznek.

Így elsőre persze mindez horrorisztikusnak tűnhet, de az időszak megélése (átélése) egyénenként nagyon változó lehet. A kismamák többsége pedig azt állítja, hogy a kisbaba jelenléte, megérkezése mindenért kárpótol.

Érdemes azért a lehetőségekhez képest többször kimozdulni otthonról, próbáljunk azért időt csenni magunkra is, hiszen kell erő a felgyógyuláshoz. A vaspótlás is alapvető fontosságú lehet, ezt többek között tojás, vörös hús, zöldségek fogyasztásával tehetjük meg.

Fotó:
pixabay.com

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.