A média, mint napirend kijelölő és kapuőr
- Dátum: 2014.01.22., 19:54
- információ, média, napirend, pszichológia, szelekció
Sokan sokféleképpen vizsgálják a média hatásmechanizmusát. Nem véletlen, hiszen az élet számos területére hatással van, kezdve azzal, hogy meghatározza gondolataink, mindennapi társalgásaink főbb irányait, témáit.
A média hatásmechanizmusa elemezhető bonyolult pszichológiai szinteken is, de vannak olyan alapvető funkciói, melyek az élet apró dolgaira vetíthetőek, és befolyásolják mindennapjainkat.
Alapvető jelenség, hogy a média által kiemelt témák befolyásolják azt, hogy mire gondolunk aktuálisan. A különböző médiumokban megjelenő témák uralják társalgásainkat is, majd a „közbeszéd” tárgyaként egyre több fórumon köszönnek vissza. Ezt a hatást a média napirend- kijelölő funkciójának nevezik, mely arra utal, hogy ugyan gondolatainkat nem tudja meghatározni, de azt igen, hogy mire gondolunk.
A következő ilyen alapvető tulajdonsága a médiának, hogy szelekciós munkát végez az információk között. Ez egyfajta döntési szerepkör, hiszen bizonyos témák kiemelésre kerülnek, míg mások háttérbe szorulnak, ezáltal a média meghatározza azt is, hogy mi a fontos, és mi, nem. Vagyis nemcsak arra van befolyása, hogy mi van napirenden, hanem egyúttal arra is, hogy mi az, ami lényeges és fontos. Ezt pedig szemléletesen kapuőr funkciónak nevezik, mely arra a szelekciós tevékenységre utal, amely egyértelműen meghatározza a média jelentőségét.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.