Menü

Véd, éltet és ápol: a magzatvíz

Tudjuk milyen nagyszerű természetes „inkubátor” az anyaméh, mely lehetővé teszi a magzat életképessé válását, fejlődését. Ebben a csodálatos rendszerben a magzatvíznek is nagy jelentősége van, több szempontból is segíti a magzat fejlődését.

A magzatvíz semleges vegyhatású, vízszerű folyadék, mely a magzatburok kialakulása után kezd el termelődni.  A 14. hét körül a magzat szervezete is bekapcsolódik a magzatvíz termelésébe, bőre és a veséje is kiválasztja.

Érdekesség, hogy a magzatvíz folyamatosan cserélődik, 3-4 óránként teljesen friss folyadék veszi körül a babát. És ahogy nő a magzat, úgy nő a magzatvíz mennyisége is.

A magzatvíz elengedhetetlen a baba tüdejének és emésztőrendszerének fejlődéséhez. Mechanikus védelmet is nyújt, megvédi a babát az ütődésektől, nyomáskülönbségtől. És a hőmérséklet- változásokat is kompenzálja a magzatvíz, megfelelő körülményeket teremtve a baba számára.

A magzatvíznek a szüléskor is fontos szerepe lehet, hiszen természetes hüvelyi síkosítást biztosít. Ez akkor is érvényesül, ha elfolyik előre a magzatvíz, mivel valójában először a fej előtt lévő, úgy nevezett fejvíz távozik, nem a teljes mennyiség. Ráadásul a magzatvíz egészen addig termelődik, amíg a magzatburok meg nem születik.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?