Menü

Szerencsejáték-függő vagy? Derítsd ki!

A gyógyulás minden függőségnél a beismeréssel kezdődik. Ha azt gondoljuk, hogy a szerencsejáték-függőség csak a játékbarlangok és az internetes fogadóoldalak látogatóit érintik, tévedünk.

Hétről hétre több millió lottószelvényt adnak fel Magyarországon. Átlagosan három, három és fél milliót, persze ha halmozódás van, azaz növekszik a nyeremény, a játékkedv is meredeken nő. A lottózók természetesen több csoportra oszthatók, s egy részük bizonyosan betegnek, függőnek mondható.

A Szerencsejáték Zrt. négy évvel ezelőtt készítetett alapos felmérést a témában. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy hazánkban mekkora a függőség mértéke, és a különböző játékok milyen hatással vannak az emberekre.

Az IPSOS által 2010-ben végzett vizsgálat eredménye szerint Magyarországon mintegy százezer ember szerencsejáték-függő. Ezen a számon felül körülbelül ötször annyian vannak azok, akik veszélyeztetett kategóriába, úgynevezett mérsékelt rizikófaktorú csoportba tartoznak. Megállapítják, hogy a függők számára nem a lottó és társaik a fő célpontok, de az is igaz, hogy aki ebben a betegségben szenved, annak bármilyen játék jöhet.

A hobbiból (függőség nélkül) játszók kedvelt játéka a lottó, viszont az említett alacsony rizikófaktorú csoportból (körülbelül félmillió fő a magyar felnőtt lakosságból) könnyen a függővé válás útjára lehet lépni. Mint említettük, a legfontosabb a felismerés és beismerés, azaz vannak intő jelek, amikre oda kell figyelni.

Érdemes átgondolni, hogy átlagosan mennyi időt foglalkozunk az adott játékkal és mennyi pénzt költünk rá. Okoz-e hiány, vagy esetleg feszültségérzetet a játék elmulasztása. Környezetünk tesz-e megjegyzéseket, mulasztunk miatta családi programot, hazudunk, esetleg képesek vagyunk-e törvénytelenséget elkövetni.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Az intuitív étkezés művészete

Sok fajta diéta létezik, azonban ezek közül vannak olyanok, amelyek hosszú távon nem fenntarthatóak, nem érik el a kívánt hatást, vagy egyszerűen pszichésen lehangolóak. Az intuitív étkezés egyfajta életmód, melyben a testünkkel összhangban próbálunk meg étkezni, elhagyva a diéták káros szokásait.

Ma van a Költészet napja!

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt.