Menü

Bátran palántázzunk!

Nemcsak a rutinos, hanem a kezdő kertészeknek is érdemes kipróbálni a palántázást. A magok csíráztatásához és a növénykék neveléséhez nem sok minden szükséges: megfelelő föld, fény, víz, az otthon melege és a gazda odaadása, gondoskodó figyelme.

Palántázni igazán jó mulatság. Hiszen gyakorlatilag végig követhetjük, ahogy a kis magocskából életerős, termést hozó növény fejlődik, s aztán szüretkor jól esően fogyasztjuk el az illatos, semmihez sem hasonlítható, saját zöldséget, gyümölcsöt.

A palántázás nem igényel különösebben nagy szakértelmet, vagy rutint, a tapasztalatlanok épp úgy belevághatnak, mint a régóta kertészkedők.

Először is szerezzük be hozzá a megfelelő magokat. Ezekhez bármilyen kertészeti szaküzletben, vagy nagyobb szupermarketben hozzájuthatunk. Választhatunk olcsóbb, de jó kategóriás, illetve prémium magokat is. Érdemes mindenképpen áttanulmányozni a zacskók hátoldalán megtalálható útmutatót, hiszen a helyes kis rajzocskákból mindent megtudhatunk. Sok növényt szabad földbe vethetünk, másokat viszont a biztos siker érdekében érdemes palántázni.

Ma már többféle palántaföldet is vásárolhatunk, a lényeg, hogy laza szerkezetű földbe ültessük a magocskákat, hogy azok megfelelően fel tudják szívni a nedvességet, a vizet. Szóval semmiképpen se tömörítsük, tapicskoljuk le a földet, azzal inkább csak megnehezítjük a növény fejlődését.

Fontos, hogy mibe ültetünk. Választhatunk lebomló, környezetbarát palántanevelő edényt, vagy műanyag palántázó tálat, de a tejfölös, joghurtos doboz éppúgy megteszi. A lényeg, hogy valamennyi edény alja legyen lyukacsos, hiszen a palántákat legjobb mindig alulról öntözni. Arról se feledkezzünk meg, hogy a dobozkák mindegyike tiszta, vegyszermentes legyen.

Mielőtt a magokat földbe ültetnénk, beletehetjük csíráztató tálba, hogy lássuk, melyek az életképesek. De az se baj, ha egyből a földbe tesszük őket. Két-három magnál többet soha ne tegyünk egy konténerbe, a föld, az ültető közeg mindig legyen nedves és ne feledkezzünk meg arról, hogy a leendő palántát mindig érje megfelelő fény. Ha már a sziklevelek megjelentek, akkor érdemes alulról öntözni a növényt, mert így a betegségeket is könnyebb elkerülni és jobban tud fejlődni.

Amikor már biztosak vagyunk benne, hogy talajmenti fagyokra nem számíthatunk, az időjárás melegre fordul, akkor egy hetes akklimatizálódási időszak után bátran ültessük ki a szabad földbe a növényeket. Persze ezután is gondozzuk őket megfelelően.

Fotó:
pixabay.com

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.

Hogyan válasszunk lakást?

A lakásszelektálás vagy lakásválasztás egy fontos és gyakran nehéz döntési folyamat. Ha valaki új otthont keres, számos szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosan olyan lakást találjon, ami megfelel a személyes igényeinek és pénzügyi helyzetének. Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb lakást?

Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón. A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?

Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.