Bátran palántázzunk!
- Dátum: 2014.02.25., 13:50
- mag és palánta, palánta nevelés, palántázás, palántázás otthon
Nemcsak a rutinos, hanem a kezdő kertészeknek is érdemes kipróbálni a palántázást. A magok csíráztatásához és a növénykék neveléséhez nem sok minden szükséges: megfelelő föld, fény, víz, az otthon melege és a gazda odaadása, gondoskodó figyelme.
Palántázni igazán jó mulatság. Hiszen gyakorlatilag végig követhetjük, ahogy a kis magocskából életerős, termést hozó növény fejlődik, s aztán szüretkor jól esően fogyasztjuk el az illatos, semmihez sem hasonlítható, saját zöldséget, gyümölcsöt.
A palántázás nem igényel különösebben nagy szakértelmet, vagy rutint, a tapasztalatlanok épp úgy belevághatnak, mint a régóta kertészkedők.
Először is szerezzük be hozzá a megfelelő magokat. Ezekhez bármilyen kertészeti szaküzletben, vagy nagyobb szupermarketben hozzájuthatunk. Választhatunk olcsóbb, de jó kategóriás, illetve prémium magokat is. Érdemes mindenképpen áttanulmányozni a zacskók hátoldalán megtalálható útmutatót, hiszen a helyes kis rajzocskákból mindent megtudhatunk. Sok növényt szabad földbe vethetünk, másokat viszont a biztos siker érdekében érdemes palántázni.
Ma már többféle palántaföldet is vásárolhatunk, a lényeg, hogy laza szerkezetű földbe ültessük a magocskákat, hogy azok megfelelően fel tudják szívni a nedvességet, a vizet. Szóval semmiképpen se tömörítsük, tapicskoljuk le a földet, azzal inkább csak megnehezítjük a növény fejlődését.
Fontos, hogy mibe ültetünk. Választhatunk lebomló, környezetbarát palántanevelő edényt, vagy műanyag palántázó tálat, de a tejfölös, joghurtos doboz éppúgy megteszi. A lényeg, hogy valamennyi edény alja legyen lyukacsos, hiszen a palántákat legjobb mindig alulról öntözni. Arról se feledkezzünk meg, hogy a dobozkák mindegyike tiszta, vegyszermentes legyen.
Mielőtt a magokat földbe ültetnénk, beletehetjük csíráztató tálba, hogy lássuk, melyek az életképesek. De az se baj, ha egyből a földbe tesszük őket. Két-három magnál többet soha ne tegyünk egy konténerbe, a föld, az ültető közeg mindig legyen nedves és ne feledkezzünk meg arról, hogy a leendő palántát mindig érje megfelelő fény. Ha már a sziklevelek megjelentek, akkor érdemes alulról öntözni a növényt, mert így a betegségeket is könnyebb elkerülni és jobban tud fejlődni.
Amikor már biztosak vagyunk benne, hogy talajmenti fagyokra nem számíthatunk, az időjárás melegre fordul, akkor egy hetes akklimatizálódási időszak után bátran ültessük ki a szabad földbe a növényeket. Persze ezután is gondozzuk őket megfelelően.
Fotó:
pixabay.com
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!