Miért fontos a szoptatás?
- Dátum: 2014.03.21., 19:04
- anyatej, homeopátia, mellbimbó, mellgyulladás, szoptatás
Az újszülött legjobb tápláléka az anyatej. Könnyen emészthető, véd a fertőzésektől és az allergiától. Ráadásul a szoptatás segíti az anyaság megélését, különleges kötődést teremt anya és gyermeke között.
Az utóbbi években a szakemberek rádöbbentek arra, milyen káros következményei vannak a mesterséges táplálás előtérbe kerülésének, és ezért világszerte ismét a csecsemők szoptatását szorgalmazzák.
Az anyatej tökéletes táplálék a baba számára, ráadásul a korai és gyakori szoptatás az édesanyának is jó, mivel segít felépülni a szülésből: fokozza a méhösszehúzódásokat és csökkenti a vérzést.
Az egészséges csecsemőnek nincs szüksége sem tiszta, sem cukros vízre, sem pedig tápszerre. A kutatások szerint a rendszeres tápszerezés gyorsan a szoptatás befejezéséhez vezet, általában 4-8 héten belül. Ez azért van így, mert az anya tejtermelése a kereslet-kínálat elvén működik, minél ritkábban szopik egy baba (mert esetleg már jóllakott a tápszertől), annál kevesebb teje termelődik majd az édesanyának.
A helyes szoptatási helyzettel megelőzhető a mellbimbó kisebesedése. Helyezkedjünk el úgy, hogy a babát közel húzzuk mellünkhöz, és próbáljunk ellazulni. Segíthet, ha a babát egy párnával támasztjuk meg. Támasszuk alá a mellet is, amíg a baba ráharap, és végig az etetés alatt is: a hüvelykujjunk legyen felül, és a másik négy ujj alul. Helyes ráharapás esetén a szoptatás nem fáj. Ennek érdekében lehet, hogy a mellretételt többször is gyakorolnunk kell majd.
A szoptatás során előforduló tejmennyiség-csökkenés, sebes mellbimbó, mellgyulladás és egyéb más panaszok jól kezelhetőek homeopátiás szerekkel. Ezek a szerek szoptató édesanyáknak is biztonsággal, mellékhatás nélkül adhatók, mert a szervezet serkentésével, ingerterápiával hatnak.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?